כך יראה השלב החמישי ביקום של מארוול

מארוול מפזרת את הערפל ומודיעה על התוכניות לעתיד.

נתחיל באופן חדשותי ונעבור בסוף לפרשנות, כי אנחנו כאן ב"עין הדג" כלום אם לא מאוזנים והגונים.

החדשות

בפאנל בקומיק-קון, פייגי הכריז על עתיד היקום של מארוול.

נתחיל עם השאריות של מה שנקרא "פייז 4": "שי-האלק" קיבל טריילר חדש וכזה שתואם הרבה יותר את הדמות מהקומיקס (היא מדברת למצלמה!), וכעת יש לקוות שהיא תהיה סדרת המארוול הנדירה שתצליח להסתיים בצורה מכובדת. עומס הופעות האורח קצת מעלה חששות, אבל בוא נשמור על אופטימיות.

לאחריה יהיה, כנראה, "ספיישל ליל כל הקדושים" שבו גאל גרסיה בארנל מככב כ-"Werewolf By Night" (בניגוד לאח שלו, Werewolf by Day, והאחיינית שלהם, Werewolf by Mid-Afternoon) שאנחנו עדיין בתכלס לא יודעים עליו כלום ואל תתפלאו אם הוא ימצא את עצמו משוגר לעתיד הרחוק סתם ככה.

ואת השלב הרביעי יסגור לא אחר מאשר "הפנתר השחור: ווקאנדה לנצח" שקיבל טריילר שאני לא סגור עליו, אבל אני חייב לציין אותו ככזה שעושה משהו מקורי, מעניין ומעלה סקרנות – השילוב של בוב מארלי וקנדריק לאמאר הוא רעיון יפה עם ביצוע טוב.

מפה אנחנו עוברים לשלב החמישי, כאמור, שמורכב מכמה דברים שידענו ואחד משמעותי שלא.

על פי ציר הזמן שפייגי הציג, בגזרה הקולנועית אנחנו נתחיל את השלב עם "אנט-מן: קוואנטומאניה", שייצא כבר בפברואר 2023, נמשיך עם "שומרי הגלקסיה, חלק 3", במאי 23, לאחר מכן אנחנו עם "המארווליות" ביולי 23, "בלייד" בנובמבר 23, "קפטן אמריקה: סדר עולמי חדש" (Captain America: New World Order) במאי 24, ומסיימים עם ה"ת'אנדרבולטס" (Thunderbolts) ביולי 2024. כן, קראתם את זה נכון – מסיימים.

בין לבין, יהיו סדרות הטלוויזיה "פלישה סודית" (אביב 2023), "אקו" (קיץ 2023), "לוקי", עונה 2 (קיץ 2023), "איירוןהארט" (סתיו 2023), "אגאתה: מכשפות הכאוס" (או איך שלא יתרגמו את Coven of Chaos) בחורף 2023, והרכש החדש המשמעותי ביותר: סדרה של 18 פרקים (כך הובטח) של דרדוויל, תחת השם "דרדוויל: נולד מחדש" (Daredevil: Born Again).

ההכרזות המשמעותיות הנוספות הן תאריך יציאה ל"ארבעת המופלאים" – נובמבר 2024 – שיפתח את השלב השישי של כל סאגת האינסוף שהיא מארוול, ושיסיימו אותה שני סרטי הנוקמים בעלי השמות "מורשת קאנג" (Kang Dynasty) ו"מלחמות סודיות" (Secret Wars) שייצאו במאי 2025 ונובמבר 2025 (בהתאמה). לא הוכרז מי יהיה בהם, מי יביים אותם או מי יעשה את הקייטרינג.

בנוסף, ומחוץ ליקום הקולנועי של מארוול (או לפחות – הן לא הופיעו על ציר הזמן שמציג את שלב 5), קיבלנו קצת יותר מידע על כל מיני סדרות אנימציה חדשות:

"אקס מן 97" (שתמשיך את עלילת סדרת האנימציה המיתולוגית משנות התשעים) תעלה בדיסני פלוס בסתיו 2023, וניתן כבר לראות כיצד ייראו בה הדמויות. קיבלנו גם הצצה ל"מארוול זומבים" ואישור כי הסדרה תדורג למבוגרים בלבד – אם כי תאריך יציאה עוד אין.

בנוסף, הובהרו כמה דברים מבלבלים לגבי "ספיידרמן: Freshman Year" ("ספיידרמן: כיתה י'"? "ספיידרמן: שישיסט"?). במקור חשבנו שהיא תהיה סדרת פריקוול שתתאר כיצד ספיידרמן מודל טום הולנד הפך לספיידרמן אלא שכעת למדנו כי צ'רלי קוקס ידבב בה את דרדוויל, על אף שהשניים לא אמורים בכלל להכיר, ובין שלל הנבלים שיפציעו בה ניתן למנות את סקורפיון (שהופיע ב-"השיבה הביתה" לפני שהיה בכלל סקורפיון) וד"ר אוקטביוס, אותו אחד שפיטר כלל לא הכיר עד "אין דרך הביתה", אלא שכעת הוא המנטור החדש של פיטר במְקום טוני סטארק.

לא ברור אם הסדרה חלק מה-MCU, פריקוול למשחק הוידאו של סוני מ-2018 (מה שיהפוך את העניין עם ד"ר אוקטביוס להגיוני) או שמדובר ביקום חדש שטרם הכרנו. הסדרה עצמה כבר אושרה לעונה שנייה שתיקרא "Sophomore Year" ("כיתה י"א"? "שביעיסט?").

אה, ו-"מה אם…" חודשה לעונה 3 (יאי?) ואילו עונה 2 מיועדת כרגע לתחילת 2023, ויהיו בה פרקים דוגמת סטיב רוג'רס בתור חייל החורף, פגי קרטר וקפטן אמריקה הזקנים מסוף "סוף המשחק", הדמויות מ-"שאנג צ'י ואגדת עשר הטבעות" נגד אודין ואיירון מן שנתקע על כוכב אשפה ומשתתף במירוץ חלל (זה כנראה הפרק שלא היה מוכן בזמן לעונה הראשונה). כמו כן, ישודר בעונה השנייה פרק על פי יקום 1602 שיצר ניל גיימן ושמדמיין את גיבורי מארוול בשנת (נחשו מהר) 1602.

עד כאן החדשות, ועכשיו בהרחבה.


בפאנל קומיק-קון, מארוול הכריזה על עתיד החברה והוא: פאניקה מוחלטת.

נראה שיש דבר אחד טוב שיודעים לעשות בדיסני וזה לקחת כל מרמור אינטרנטי שעולה, להתייחס אליו כקדוש, ולאיים על כל המעורבים בדבר לשנות את התוכניות כך שנהיה שמחים, לא משנה כמה זה הגיוני או משתלב במה שהיה עד כה.

התלוננו שפייז 4 הוא בלתי נגמר? אז, לא, הנה, מה פתאום, הנה הוא מסתיים בהתראה קצרה בכלל ב"פנתר השחור 2", משום מה – עזבו את השאלה האם בדרך יש איזשהו סיפור קוהרנטי שאפשר לקרוא לו בכנות "שלב".

אבל רגע – התלוננו שאין סיפור קוהרנטי? אז הנה פייגי מכריז ש"שלבים 5 ו-6 יספרו סיפור קוהרנטי על המולטיוורס" כי אחרת מארוול יקחו ממנו את מטוס היהלומים הפרטי שלו.

יותר מזה – התלוננו שאין לנו מושג לאן כל הסיפור הזה הולך? הנה! שני סרטי נוקמים! בחצי שנה! על מולטיוורס! תסתמו את הפה שלכם בבקשה ותבואו לראות את כל הדברים שאנחנו מייצרים!!

אבל אי אפשר שלא להריח שכל הסיפור הזה מריח ממאמץ. "שלב 1" היה 5 שנים (מ-2008 ועד 2012). "שלב 2" 3 שנים, ו"שלב 3" 4 שנים. במאמץ לפייס את כל התלונות, מארוול מציגים קונספט חדש: שלבים של שנתיים.

כן, ביחד עם סדרות הטלוויזיה זה יוצא בערך אותו דבר מבחינת כמות התוכן, ועדיין – שנתיים זה כלום. 2025 זה לא תאריך כזה רחוק, ואם אנחנו אמורים לחוש כלפי אירוע שכזה כמו שחשנו כלפי "סוף המשחק", זה דורש בנייה איטית ומחושבת, שכרגע נעדרת תשתיות ועם ההבטחה לעשות הכל, מהר ועכשיו – נראה שגם תיעדר בהמשך.

הרי הנה מה שאין בשלב החמישי: סרטי המשך לסרטים מהשלב הקודם. "נצחיים 2"? "סטריינג' 3?" "שאנג-צ'י 2?" "תור 5"? "ספיידרמן 4"? אני מניח שעל חלק מהם נשמע בהכרזת D23 או מתי שלא יכריזו על השלב השישי, אבל הרי היופי בשלבים הראשוניים הייתה הבנייה האיטית אך מתמדת: קפטן אמריקה ותור עברו איתנו שלב אחר שלב בזמן שהיקום הקולנועי משתנה ומתרחב. כן יש שני המשכים לסדרות הטלוויזיה – פלקון חוזר כקפטן אמריקה ב"קפטן אמריקה 4", ולוקי חוזר לעונה שנייה, אז לפחות יש את זה, אני מניח.

הייתי אולי קצת יותר מתעודד מסדרות האנימציה בעלות הפוטנציאל של מארוול אבל למה? "מה אם" הייתה בסופו של דבר, יותר אכזבה מהצלחה ואין שום דבר בתמונות של הסדרות החדשות שגורם לי לחשוב שהמצב איתן ישתנה. היי – לפחות הן מחוץ לציר הזמן הקדוש והמבולבל של פייגי אז תהיה להן הזדמנות להתפרע. הזדמנות שלא תנוצל, כי מארוול ודיסני – אבל הזדמנות.

אולי הדבר היחידי שמעודד כאן הוא המשך היעדרותן של הזיכיונות מבית פוקס. הרי הסדרה החדשה של דרדוויל תגרום לנו להתחרט שביקשנו לראות עוד ממנו – אף אחד לא צריך אותו "נולד מחדש", הוא בסדר גמור כמו שהוא היה, מארוול – וכל עוד האקס מן לא דורכים ביקום הקולנועי הזה, אני יותר ממסופק. אבל אנחנו כן יודעים ש"דדפול 3" קורה, אז השאלה היא רק זאת: האם הוא יהיה חלק משלב 6 (שזה סך הכל עוד שנתיים-שלוש) או שמא, בטעות, הם ישימו אותו מחוץ לתוכנית העל של פייגי.

בקיצור: אם ההכרזה של מארוול בקומיק-קון הייתה אמורה לפנות לאנשים כמוני, שהשלב הנוכחי היה עבורם בעיקר כישלון, נראה הייתה שהתשובה היא בעיקר "אז תשכחו ממנו מוחלט, בואו נתחיל מהתחלה". זאת גישה כלשהי, אני מניח – אבל היא לא מעוררת יותר ביטחון ממה שהיה עד כה.