קדם אוסקר 2018: הנפשות הפועלות

עונת האוסקרים עומדת להתחיל, אז רגע לפני שנטבע בפרסי גילדות ומבקרים - בוא נסתכל על המועמדים העיקריים לפרס.

עונת האוסקרים מתקרבת אלינו אבל הפעם יש תחושה קצת שונה באוויר. ראשית כל, יש עדיין את הענן הכבד שהשאירה אחריה פרשת ויינשטיין שבעצם, עדיין מתגלגלת ומתפתחת. כך למשל, בעקבות ההאשמות נגד ספייסי, הסרט החדש של רידלי סקוט ("כל הכסף שבעולם") שבו קווין ספייסי שיחק תפקיד משמעותי מאבד באזז וההקרנה שלו בפסטיבלים שונים מבוטלת, ו"מלחמת הזרמים" של האחים ויינשטיין נעלם מלוח ההפצה לתאריך לא ידוע. אני אהיה מופתע אם אלה יהיו ההשפעות היחידות של הפרשה על המירוץ לאוסקרים.

חוץ מזה, המירוץ נמצא במצב מוזר שבו בשלב הזה, חסר הסרט. הרי בשלב הזה שנה שעברה ידענו ש"לה לה לנד" הוא הסרט המוביל לזכות באוסקרים, לפני שנתיים כבר זמזמנו ש"ספוטלייט" הוא מועמד מוביל וכן הלאה. לא תמיד הבאזז הצביע על הסרט הנכון (אני עדיין צריך להזכיר לעצמי כל פעם מחדש ש"אור ירח" הוא הזוכה משנה שעברה) אבל תמיד היה סרט כזה שבשלב הזה כולם שמו את הז'יטונים עליו כ"סרט שהולך לזכות באוסקר".
השנה לעומת זאת, אין כזה. כשמתסכלים על רשימת המתמודדים התחושה שעולה היא מבולבלת – כל סרט כאן עקרונית יכול לזכות באוסקר אבל זה ירגיש מוזר. אפשר לדמיין בקלות כל אחד מהם מגיע למועמדות, אבל לפרס האוסקר עצמו?

אז רגע לפני פתיחת עונת האוסקרים, בוא נסתכל על המועמדים המובילים וננסה להבין מי הם ולמה מצד אחד "כן" ומצד שני "אבל".

דנקרק

Webp.net-resizeimage (2)

מה זה: סרט המלחמה של כריסטופר נולאן על "מבצע דינמו", תגידו איפה הייתם בקיץ האחרון?

מתי אצלנו? במפתיע, כבר יצא

כן: כלומר, מתישהו כריסטופר נולאן צריך לקבל אוסקר, לא? ואם לא ייתנו לו על סרט מלחמת עולם השנייה, אבל כזה שלא מתחנף לאוסקרים אלא נראה שבאמת נוצר מעניין אמיתי, שזוכה בביקורות כסרט איכותי וכניצחון הפקתי מתי למען השם כן ייתנו לו?

אבל…. : אין לכם תחושה ש"דנקרק" קצת התנדף? שכמו לא מעט סרטי קיץ אחרים, הוא לא הצליח להשאיר את החותם שלו בצורה מלאה? אנשים לא מדברים עליו בהשתפכות יתרה ומבלבלים את השכל עליו ואין ציטוטים ממנו וכמה חודשים אחריו הוא נראה כמו זכרון מעורפל יותר מאשר מתמודד מוביל לקבל את הפרס. ובכל זאת, בעונה הזאת, נכון לעכשיו – ייתכן שמדובר במועמד המוביל לפרס הסרט הטוב ביותר.

הצורה של מים (מסתבר שזה בכלל ייקרא "צורת המים")

Webp.net-resizeimage (2)

מה זה: סיפור אהבה בין מפלצת מים לאישה חרשת בצל המלחמה הקרה.

מתי אצלנו? עוד לא ברור נכון לעכשיו – 15.02.2018

כן: כמו נולאן, גם ג'יירמו דל טורו, במאי הסרט, נמצא במועדון האנשים שמחכים לקבל אוסקר או לפחות מועמדות לבימוי. מדובר בסרט שצבר שבחים רבים בין הפסטיבלים השונים שבהם היה, כולל ניצחון בפרס החשוב ביותר בפסטיבל ונציה האחרון.

אבל…. : סיפור אהבה בין מפלצת מים מוזרה לאישה חרשת לא ממש נשמע כמו החומר שממנו עשוי זוכה אוסקרים. פעם אחרונה שהצליחו לגרום לאקדמיה לתת את פרס הסרט הטוב ביותר לסרט ז'אנר הוא החביא את עצמו בתוך אפוס מלחמה וגם היה להיט קופתי כזה גדול שהאקדמיה לא הייתה יכולה להתעלם ממנו. האם "הצורה של מים" יצליח לעורר באזז גדול מספיק  כדי שהאקדמיה תסתכל עליו ברצינות?

הפוסט העיתון 

Webp.net-resizeimage (1)

מה זה: מבוסס על סיפור אמיתי, אשר מתאר את המאבק של הוושינגטון פוסט על פרסום "מסמכי הפנטגון". אבל בעיקר – סרט בכיכובם של טום הנקס ומריל סטריפ (בין השאר) בבימויו של סטיבן ספילברג. צריך בכלל יותר מזה?

מתי אצלנו? עוד לא נקבע תאריך יציאה. 11/01/2018

כן: שוב – ספילברג. הנקס. סטריפ. שניים מהשחקנים הגדולים של דורנו תחת אחד הבמאים הגדולים של דורנו, כולם חביבי אוסקר בסיפור של "עיתונות נגד הממשלה" בעידן של הממשלה הנוכחית. מהטריילר הטרי שלו  זה נראה כמו "מה אם ל"ספוטלייט" היה תקציב וחזון קולנועי (שהוא לא מבאס)", ואם ל"ספוטלייט" זה עבד, אז שלספילברג לא?

אבל…. : אף אחד לא ראה את הסרט הזה. פעם שעברה שהימרנו על סרט שאף אחד לא ראה ("שתיקה") הוא סיים עם מועמדות אחת בלבד. ולמרות שכמעט כל סרט של ספילברג בעשור האחרון היה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, לא היה לו להיט ענקי שנחרט בתולדות הקולנוע כבר הרבה זמן.

שעה אפלה

Webp.net-resizeimage

מה זה: ביוגרפיה קולנועית על וינסטון צ'רצ'יל בתקופת מלחמת העולם השנייה.

מתי אצלנו? 11 בינואר, 2018.

כן: "ביוגרפיה קולנועית על וינסטון צ'רצ'יל בתקופת מלחמת העולם השנייה" זה הסיבה. פתיונות לאוסקרים באים בכל מיני צורות, אבל "ביוגרפיה במלחה"ע השנייה" היא אחת הבולטות שבהם, בייחוד שהביוגרפיה היא על איש מפורסם שכולם מוכרים ובטח אם הוא היה אלכוהוליסט. בנוסף, גארי אולדמן כרגע במסלול הישיר לקבל אוסקר ראשון, והופעות ראשיות חזקות עוזרות לסרטים (וההיפך).

אבל…. : הביקורות לא בדיוק יוצאות מגדרן. הוא יושב כרגע כסרט ממוצע ואפילו טוב, אבל כנראה שחסר לו את הניצוץ הזה שיהפוך אותו למשהו שישים אותו בראש הרשימה. מצד שני, ל"הארטיסט" זה עבד.

קרא לי בשמך

Webp.net-resizeimage

מה זה:  דרמת התבגרות על נער צעיר שמתחיל להיקשר רומנטית לגבר מבוגר.

מתי אצלנו? עוד לא נקבע תאריך יציאה. כנראה תחילת 2018.   25/01/2018

כן: מדובר באחד מהמועמדים שהוקרנו הכי מוקדם השנה – עוד בסאנדנס הסרט עורר באזז רציני, ונראה שעד עכשיו הוא ממשיך לעמוד בקצב ולקצור שבחים בכל מקום שהוא מוקרן. הבמאי שלו, לוקה גואדנינו, תמיד עשה סרטים ("אני אהבה", "גלים גבוהים") שכמעט עוררו באזז ונראה שעם עוד קצת דחיפה היו מגיעים לאוסקר, אבל תמיד הייתה חסרה התלהבות. הפעם נראה שיש. כמו כן, ארמי האמר רוקד בצורה ממש טיפשית בקליפ הנפלא הזה, וזה סרטון שבא לי לראות שוב ושוב.

אבל…. : דרמות להט"ב מתקשות באוסקר. כן, "אור ירח" הוכיח שאפשר לנצח אבל זה עלול דווקא לבוא לרעת הסרט – האם האוסקרים באמת מסוגלים לתת את האוסקר לסרט להט"בי בפעם שנייה ברצף? ועד עכשיו, למרות התלהבות רבה, האוסקרים לא נתנו אפילו מועמדות סמלית לסרטים האחרים של הבמאי.

שלושה שלטים מחוץ לאיבינג, מיזורי

Webp.net-resizeimage (6)

מה זה:  אישה שביתה נרצחה יוצאת למסע כנגד המשטרה שהיא מרגישה שלא עובדת מספיק טוב על מנת לפתור את התיק. כמו כן, סרטו החדש של מרטין מקדונה הבמאי זוכה האוסקר שביים את "ברוז'" ו"שבעה פסיכופטים".

מתי אצלנו? עוד לא נקבע תאריך יציאה   18.01.2018

כן: מדובר בלהיט פסטיבלים שהצליח להפתיע את כולם עם התשואות שקיבל. מסרט ש"אולי פרנסס מקדורמנד תועמד בו", הסרט נראה מועמד טוב לפרסי הסרט, במאי, שחקנית ראשית, שחקן משנה, תסריט ועוד.

אבל…. : היי, אתם יודעים מתי הפעם האחרונה שקומדיה שחורה זכתה באוסקר לסרט הטוב ביותר? אף פעם. התשובה היא אף פעם. זה לא אומר שזה בלתי אפשרי, אבל בשביל לפרוץ גבולות צריך שכל הכוכבים יסתדרו בשורה.

תברח

Webp.net-resizeimage (5)

מה זה:  בחור שחור מגיע לביקור אצל הורי חברתו ומתחיל לחשוד שמשהו אינו כשורה

מתי אצלנו? כבר יצא

כן: ביחד עם "וונדר וומן" מדובר אולי בסרט היחיד של 2017 שעדיין נוכח באוויר חודשים אחרי שיצא. הלהיט המפתיע ששבר את הקופות, הפיל את המבקרים והפתיע את כולם עושה את דרכו עכשיו אל האוסקרים, ובחלק מהמקרים כבר מתחיל לקבל מועמדויות ולצבור כוח.

אבל…. : סרט אימה על יחסי שחורים-לבנים בעל מסר פחות מאידיאלי? זה לא בלתי אפשרי, אבל הסרט יצטרך לזכות בערך בכל פרס מעכשיו ועד האוסקרים כדי לעשות את הדבר הזה.

פרויקט פלורידה

Webp.net-resizeimage

מה זה: סרטו החדש של הבמאי של "מנדרינות", הסרט על הזונות הטרנסג'נדריות שהיה להיט בקרב מבקרים וגם בקרב פרסים יותר עצמאיים. "פרויקט פלורידה" מספר על שנה בחיי ילדה ענייה שחיה בצל דיסנילנד וחבריה.

מתי אצלנו? עוד לא נקבע תאריך יציאה.

כן: מדובר בלהיט פסטיבלים לא קטן, שהמבקרים מאוד אוהבים ושגם התחיל לקושש מעט פרסים בין הפרסים המוקדמים שיוצאים.

אבל…. : דרמה מציאותית על עוני בבימוי צבעוני זה, שוב, לא בדיוק מה שהאוסקר הולך עליו. בכלליות, עוני זה לא משהו שהאוסקרים מתים עליו. בכל שנותיו, קשה למצוא זוכה אוסקרים אחד שבו יש באמת עיסוק רציני בעוני (ולא, לשיר על כך שצריך "לכייס כיס אחד או שניים" זה לא בדיוק עיסוק רציני).

חוטים נסתרים

Webp.net-resizeimage (3)

מה זה: סרט חדש של פול תומס אנדרסון  עם דניאל דיי לואיס, הצמד שהביא לנו לפני עשור את "זה ייגמר בדם".

מתי אצלנו? הראשון בפברואר, 2018.

כן: לא רק שמדובר בשילוב של פול תומאס אנדרסון ודניאל דיי לואיס, אלא שמדובר בהופעה האחרונה בקולנוע (ככל הנראה) של השחקן דניאל דיי לואיס. אחד השחקנים המלכותיים והמכובדים ביותר הודיע שהוא פורש ממשחק ועוזב את עסקי השעשועים, מה שיגרור רצון לתת לו כבוד אחד אחרון, בצורה כזאת או אחרת.

אבל…. : הטריילר והבאזז מסביב לסרט גורם לזה להיראות כמו "50 גוונים של אפור כדרמה תקופתית". לא בדיוק הסינופסיס הכי מעורר ציפיות לקראת סרט. בנוסף, נראה שמאז תחילת האלף החדש לאוסקר די ירד מדרמות רומנטיות.


ואולי בכלל: כמובן, חוץ מהרשימה הזאת יש עוד סרטים בתחרות – האם סרטה הראשון כבמאית של גרטה גרוויג "ליידי בירד" יצליח להיכנס למירוץ? ומה עם שתי הקומדיות על בסיס סיפורים אמיתיים "אני, טוניה" ו"קרב המינים"?  או הסרטים החדשים של וודי אלן, טוד היינס, אלכסנדר פיין וריצ'רד לינקלייטר?  אולי בכלל יש עוד סיכוי לסרטים שכבר יצאו השנה – "חולי אהבה" ו"בלייד ראנר 2049"? האם ההפצות מחדש של "אוקג'ה" ו"דטרויט" יכולות לעורר מחדש באזז לסרטים הללו? והאם נטפליקס יצליחו סוף סוף להיכנס למירוץ עם "פרחים בבוץ?"

בשלב זה מוקדם מדי לדעת. ונותר רק לקוות רק דבר אחד – שלא תהיה פאשלה עצומה בטקס כמו שהייתה השנה. רגע, בעצם, שתהיה. זה היה הדבר הכי מצחיק שקרה באוסקרים אי פעם.