ספילברג הבא: צלף

הסרט הבא של סטיבן ספילברג, נכון להיום: "American Sniper" עם בראדלי קופר, המבוסס על סיפור אמיתי עם סוף תמוה

הידיעה הזאת כבר בת כמה ימים, אבל משום מה לא ראיתי הרבה התייחסויות אליה. ותגידו מה שתגידו על "לינקולן" או "טינטין", הסרט הבא של סטיבן ספילברג תמיד ראוי להתייחסות. הסרט הבא של סטיבן ספילברג, על פי ההוליווד ריפורטר, הוא "American Sniper" בכיכובו של בראדלי קופר.

זה אולי קצת מאכזב, כי זה אומר שהסרט הבא שלו הוא לא אף אחד מהפרויקטים הגדולים שעליהם דובר בשנים האחרונות: לא "רובופוקליפסה" שבוטל באופן פתאומי, ולא הסרט על משה שמעולם לא התקדם מעבר לרמת השמועה. זה גם לא אף אחד מעשרות הסרטים האחרים שספילברג עמד לעשות או התכוון לעשות או היו שמועות שהוא עומד לעשות לאורך השנים. יכול להיות ש"אמריקן סנייפר" יהיה פרויקט-ביניים של ספילברג לפני הסרט הגדול הבא שלו, אבל הוא נשמע מסקרן מכמה סיבות.

פורמלית, זה עיבוד לספר: הביוגרפיה של כריס קייל, נחת אמריקאי שנחשב לצלף הטוב ביותר בהיסטוריה האמריקאית. כי שומרים על דברים כאלה סטטיסטיקות כמו על שחקני כדורסל, מתברר. על פגיעת ראש מקבלים 3 נקודות או משהו. החלק התמוה של הסיפור הוא דווקא זה שלא כלול באוטוביוגרפיה: בפברואר השנה, במטווח בארצות הברית עם חברים, כריס קייל נרצח על ידי צלף עמית. למה לכל הרוחות זה קרה – נראה שאף אחד בשלב זה לא יודע.

באשר לבראדלי קופר, הוא מסתדר לא רע בחיים. מיפיוף חסר אופי הוא הפך בבת אחת לשחקן מבוקש ורציני: אחרי מועמדות לאוסקר על "אופטימיות היא שם המשחק", הוא משתתף בעוד "אמריקן" מאוד נחשב השנה – "American Hustle", הסרט החדש של דייויד או. ראסל. בנוסף, כמו רבים וטובים לפניו, הוא הספיק כבר לפרוש מ"Jane Got a Gun". קיצור תולדות "Jane Got a Gun": מייקל פאסבנדר פרש, והוחלף בג'וד לאו שפרש, והוחלף בבראדלי קופר שפרש, והוחלף (כפי שפורסם היום) ביואן מקגרגור – שכנראה הצטרף לסרט רק בשביל שיוכל גם הוא לפרוש, כי זה כל מה שהשחקנים המגניבים עושים השנה, מתברר. בין לבין, הבמאית פרשה. מועדון יוצאי "Jane Got a Gun" נראה כמו ליהוק לסרט לא רע בכלל.