וונדר וומן 1984 יוצא לסטרימינג

כלומר, יוצא לסטירמינג במקומות שיש בהם סטרימינג. אנחנו, בינתיים, עז.

בצעד מפתיע שהופך לפּחות מפתיע ככל שחושבים על זה, אולפני וורנר הודיעו כי ב-25 בדצמבר, סרט ההמשך "וונדר וומן 1984" יופץ ישירות בפלטפורמת הסטרימינג HBO Max (ללא עלות נוספת אבל רק לחודש ימים, ואז הוא יהיה רק בבתי הקולנוע, ואז הוא ישוחרר במודל VOD, כאילו ההתחכמות הזאת משנה משהו למישהו) ובמקביל הוא ישוחרר גם אל אולמות הקולנוע בארה"ב. נו, אלו שיהיו פתוחים בכל אופן. בשאר הגלובוס נטול ה-HBO Max, יופץ "וונדר וומן" בבתי הקולנוע שבוע קודם לכן, ב-16 בדצמבר.

"וונדר וומן 1984" היה צפוי להיות אחד הלהיטים הגדולים של 2020 עם הכנסות שהיו, ככל הנראה, חוצות את רף מיליארד הדולר. כעת הסרט עם התקציב של 200 מיליון דולר הוא חלק מליינאפ מצומצם ומשובח שכולל את "חמוץ אמריקאי".

מיליארד דולר כבר לא נראה מהסרט, כנראה גם לא שליש מהסכום – על אף שהסרט ייצא גם באקרנים. בתי הקולנוע חווים משבר מתמשך בעקבות הקורונה, וסרטים כמו "וונדר וומן" היו אמורים להוות מעין חבל הצלה. אי אפשר לומר שוורנר לא ניסו: "טנט" שוחרר בבתי הקולנוע בקול ששון והגיע אל קו הסיום עם חיוך מתנצל (אם כי נולאן דווקא מרוצה). נכון שקיימת אווירת סוף קורס לקורונה, אבל יש עוד חודשים ארוכים עם הנגיף לצידנו, וגם כשהוא יהיה סוף סוף יהיה מאחורינו (בערך, אני יודע שהוא לא ייעלם לחלוטין) – חשבונות העו"ש של האזרחים לא יחזרו להיות כפי שהיו תוך יום אחד, אם בכלל.

אם יש לכם לב, אתם יכולים להבין את התסכול של בתי הקולנוע. ההכרזה של וורנר אמנם, רשמית, גורסת כי "הסרט ייצא בבתי הקולנוע ובסטרימינג" אך הסבטקסט הוא "הסרט ייצא בסטרימינג. אה כן כן וגם בקולנוע או משהו אנחנו מניחים" (ואילו הסבטקסט-של-הסבטקסט, למי שאין HBO Max או בתי קולנוע פתוחים בסביבה, הוא בכלל Wonder.Woman.1984.2020.1080p.WEBRip.DD5.1.x264).

קחו בחשבון כי עדיין מדובר בניסוי. סרטים כמו "מוות על הנילוס" ו-"חולית" נדחו וככל הנראה ממתינים לראות איך יסתיים המסע הזו של גל גדות בארץ ה-"תעשה רגע פאוז יש לי פיפי". הבעיה עם סטרימינג הוא שאנחנו, מי שאינם בעלי מניות באולפן קולנוע, לא יכולים לדעת מספרים מדויקים, ומה בכלל נחשב כהצלחה כאשר סרט יוצא ישירות למסך הקטן. רק כאשר נראה כיצד אולפנים אחרים מתנהגים עם הסרטים שנדחו, נדע, אולי, אם המהלך שהוכרז היום השתלם לוורנר.

פרט מעניין בכל הסיפור הוא שוונדר וומן ייצא בסטרימינג באותו יום כמו "נשמה" של פיקסאר, סרט שייצא ישירות לדיסני פלוס. עד לא מזמן זו הייתה התאבדות כלכלית לשחרר שני סרטי-ענק שיתחרו על לב הקהל באותו סוף שבוע, אך כשהקהל נשאר בבית – מה זה כבר שני סרטים? קטן עלינו.

לוקאס וספילברג ניבאו לפני מספר שנים כי בעתיד נצא לבתי הקולנוע רק עבור אירועים קולנועיים גדולים. ובכן, "וונדר וומן" הוא אירוע קולנועי גדול ואנחנו עומדים לצפות בו כשבחוץ שומעים את הילדים מהגן הסמוך ואת הכלב הנובח של השכנים, שזה אפילו יותר פסימי מהנבואה. האם זה מה שנגזר עלינו? כנראה שלא.

תעשיית הקולנוע עצמה, ככל הנראה, לא תשתנה דרסטית. סרטים גדולים וקטנים ממשיכים להיות מותנעים גם בלב הנגיף. "ספיידרמן: כותרת כלשהי עם בית 3", למשל החל ממש לא מזמן את צילומיו (אגב, זה תלוי במהלכים הבאים של דיסני, אבל יש סיכוי קטן כי בין "ספיידרמן: רחוק מהבית" ו-"ספיידרמן: ככע"ב 3" לא יפריד אף סרט ב-MCU) ואנחנו נמשיך להתרגש מטריילרים ולצפות בכליון עיניים לבלוקבסטרים. השאלה היחידה היא היכן נצפה בהם.

הניחוש שלי, את הסרטים הגדולים נמשיך לראות קודם רק בבתי הקולנוע – עדיין יהיו כאלה, בואו לא נגזים עם הפסימיות. לצד זאת, יותר ויותר סרטים בינוניים ומטה לא יטרחו להגיע למסכים הגדולים, גם כי יהיו פחות בתי קולנוע (שיעדיפו לשמור את המסכים הפנויים לסרטים הגדולים) וגם כי הורגלנו בשנה הנוכחית לקבל את הסרטים האלה מיָדית בשישי בוקר בפיג'מה וקורנפלקס, ואני לא רואה את הקהל שב וטורח לצאת אל סרטים דוגמת "שיער רע" בבתי קולנוע.

עבור הקהל הישראלי הטיפוסי, לא נראה שינוי מהותי. כלומר, כנראה יהיו מתחמי קולנוע פה ושם שייסגרו, אך רבים מסרטי הולו, פיקוק, מקס, שמולגיינמאכר ודיסני פלוס (את אחד משירותי הסטרימינג האלה המצאתי) יגיעו לישראל לבתי הקולנוע, אולי חלקם ל-VOD בתשלום – פלטפורמה שצמחה במחוזותינו בשנה האחרונה, ואני לא רואה את "לב", "סינמטק ירושלים" ואחרות מפסיקות להשקיע בה. לעומת זאת, סרטי ילדים, כולל סרטים סוג ז' שהופצו רק ב-DVD באינדונזיה, ימשיכו לככב בבתי הקולנוע – כי מה עוד יש לעשות עם ילדים בחנוכה?

השאלה היא מה יקרה אחרי שדיסני פלוס וחברותיה יגיעו לישראל כפי שהן מבטיחות, וכאן סימני השאלה רבים. בכל אופן, מה שבטוח, מתישהו בעתיד הקרוב, האופן בו רבים מאיתנו צורכים סרטים ישתנה – אבל לא בטוח שזה יהיה כזה רע.