דוח קופות שבורות, 04.06.2023: ברחבי ממדי הכסף

בוגי(מן) איתי הלילה.

בהתחשב בכמה שחולבים אותו, ושאנחנו בסרט השלישי שכולל מולטיוורס אצל איש העכביש, מעניין שעוד לא פגשנו את ספיידר-פרה. אולי כי היא הייתה מפחדת מכמה שחולבים את המותג הזה. 

אני מודה, גם אני הייתי סקפטי לגבי "ספיידרמן: ממד העכביש", אחרי שלוש גרסאות קולנועיות – אחת שאז עוד הייתה בעיצומה, ובמקביל ל"ונום", היה אפשר להניח שאנשים יתעייפו מספיידרמן. אלא שגם המבקרים וגם הקהל עפו עליו, והסרט הראשון הכניס 375 מיליון דולר גלובלי על תקציב של 90 מיליון בלבד.

זה יצר ציפיות מסוימות בנוגע לסרט ההמשך, "ספיידרמן – ברחבי ממדי העכביש". ואכן –  אין יותר מדי הפתעות, כשהסרט הראשון אהוב והסרט השני מקבל ביקורות מהללות (95% בעגבניות רקובות, 96% בציון הקהל ו-9.1 בימד"ב), אז מן הסתם שהוא יכניס בסוף השבוע הראשון שלו 120.6 מיליון דולר (ו-208.7 מיליון גלובלי). וזה לסרט עם תקציב של 100 מיליון דולר. לשם השוואה, "קוונטומאניה" שפתח עם 106 מיליון עלה לאולפנים 200 מיליון דולר, ו"שומרי הגלקסיה: חלק 3" שפתח עם 118 מיליון דולר היה צריך לכסות תקציב של 250 מיליון. 

עם נקודת פתיחה כזו יהיה מאוד מעניין לראות איך הסרט יחזיק בשבוע הבא והאם הוא יצליח לרדת באחוזים מזעריים ולהגיע למקום השני של שוברי הקופות השנה, שכרגע שייך ל"שומרי הגלקסיה 3" עם 323 מיליון דולר. את מריו, אליו נגיע בהמשך, אני לא רואה סיכוי לעבור. נקודה קטנה ששווה להתעכב עליה, שתי הפתיחות הכי גדולות השנה שייכות לסרטי אנימציה (מריו וספיידרמן) ואף אחד מהם לא של דיסני. הימור לסופ"ש הבא: כל מה שמתחת ל-60 מיליון יהיה אכזבה קלה יחסית להייפ (למרות שהסרט כבר עכשיו הצלחה), אז נלך על הימור מתון של 65-70 מיליון דולר.

במקום השני נמשך העימות הסוער האם לאריאל יש רגליים. "בת הים הקטנה" לא התרסקה השבוע, אבל הייתה לה ירידה של 58% ל-41.3 מיליון. לשם השוואה, הרימייק של "אלאדין", שפתח עם פחות, הכניס 42.8 מיליון בסופ"ש השני שלו. אלאדין סיים את הריצה שלו בארה"ב עם 355 מיליון דולר ואם אריאל תתקרב לזה זו תהיה תוצאה לא רעה בכלל. השאלה מה יקרה בשוק הבינלאומי. כרגע ההכנסות הגלובליות הן 327 מיליון. מהמר שהריצה הסופית תהיה בסביבות 550 מיליון.

במקום השלישי יש לנו כניסה חדשה, "הבוגימן". סרט האימה (מבוסס על סיפור קצר של סטיבן קינג, תהיו מופתעים) בבימויו של רוב סאבאג' מספר על משפחה שאיבדה את אמא שלה ומתמודדת עם ישות רעה בבית (אפס נקודות למי שמנחש איזו). הציונים לא רעים (62% בעגבניות, ו-6.2 בימד"ב) אבל פתיחה של 12.3 מיליון דולר לא שמה אותו בליגה של סרטי האימה הגדולים כמו "מייגן" שהכניסה 30.4 בסופ"ש הראשון שלה, ו"סמייל" שפתח עם 22.6. 

"שומרי הגלקסיה: חלק 3" ממשיך להחזיק בכוח במקום הרביעי, עם ירידה של 49% והכנסות של 10.6 מיליון דולר הסופ"ש. ההכנסות השבוע עזרו לו להגיע כבר ל-323 מיליון דולר בארה"ב ו-780 מיליון דולר בגלובלי, ואם אתן עוקבות – זאת אומרת שהוא כבר עבר את "תור: אהבה ורעם" (760 מיליון). האם יש לו מספיק דלק לעבור את "הפנתר השחור 2", שלו הכנסות של 854 מיליון דולר? אני מהמר על לא.

"מהיר ועצבני 10" רק התניע מנועים וכבר מתחיל להיגמר לו הדלק (בארה"ב). וורום וורום זה יפה והכל, אבל התרסקות למתחת 10 מיליון דולר בסופ"ש השלישי שלו, פחות. זה אפילו פחות מהסרט הקודם בסדרה שבסופ"ש המקביל עשה 11.4 מיליון. אבל לא בטוח שלוין דיזל אכפת – בשוק הבינלאומי העניינים די כרגיל ושם הוא יושב כבר על 475 מיליון דולר, כאשר חסרים לו בערך 116 מיליון לעבור את הסרט הקודם בגלובלי (603 מיליון לעומת 719 מיליון), שזה רחוק מאוד מהמיליארד ומעלה שהסרטים לפניהם עשו. אגב, התקציב המדווח לסרט הנוכחי הוא 340 מיליון דולר (חחח מה), אז כמעט לא משנה מה יקרה מפה והלאה – הוא לא יצליח להחזיר את ההוצאות. 

במקום השישי "האחים סופר מריו: הסרט" ממשיך לקפץ ולקטוף עוד ועוד פטריות בדרך אל הבוסים הגדולים, "משפחת סופר-על 2" ו"לשבור את הקרח 2". עם ירידה של 47% והכנסות של 3.3 מיליון דולר הסופ"ש, מריו כבר הגיע ל-566 מיליון דולר בארה"ב לבדה. בארה"ב הוא מקום שני בטבלת סרטי האנימציה המצליחים אי פעם מאחורי משפחת סופר-על 2 (608 מיליון), וגם בגלובלי הוא מקום שני עם 1.3 מיליארד מאחורי לשבור את הקרח 2 (1.45 מיליארד). האם יש לו סיכוי לעבור אותם? אולי לא, אבל למריו לא אכפת – עם תקציב מדווח של 100 מיליון דולר הוא יכול להיות מאושר, ותמיד אפשר לשחק עוד תור

בתחתית הטבלה אין הפתעות או חדשות מיוחדות: "אבי החתן" נופל ב-52% (2 מיליון דולר לסופ"ש) למקום השביעי, "המכונה" ממש מתרסק ב-66% ל-1.7 והכנסות כוללות של 8.6 מיליון. "שקרים קטנים", למרות הביקורות החיוביות, הפתיחה הקטנטנה ומספר המסכים המצומצם גם יורד ב-45% למקום התשיעי והכנסות של 769 אלף דולר (והכנסות כוללות של 3 מיליון), ואת הרשימה סוגר "קנדהאר" שמסתפק במקום העשירי עם 750 אלף דולר.

בשבוע הבא סרט חדש של רובוטריקים ("רובוטריקים: עליית החיות") שינסה, אולי, להדיח את ספיידרמן. הסרט האחרון פתח עם 44 מיליון דולר, אבל זה היה לפני 6 שנים. האם הוא יצליח להתעלות על הציפיות ולהכניס יותר מ-55 מיליון?