דוח קופות שבורות, 28.11.2021: ברוכים הבאים לבית אנקאנטו

"אנקאנטו" מוביל בפער קטן, וכולים מודים לחג ההודיה על הירידות הקטנות שלהם.

סוף השבוע של חג ההודיה עזר לשלל הסרטים השונים להרוויח עוד כמה גרושים, כי מה אפשר לעשות בחגים חוץ מלקחת את כל הילדים לאיזה סרט – אם כי קשה להגיד שהיה מנצח ברור: האם כבר הורגשה השפעתו של זן הקורונה החדש או סתם חוסר התלהבות מסרט אחד ספציפי? קשה לדעת. שימו לב שהדיווח פה הוא רק על הסופ"ש, אז אם ראיתן דיווחים במקומות אחרים עם מספרים שונים, זה בגלל שהם מדווחים על הסופ"ש כולל הכנסות החג.

את הטבלה מוביל "אנקאנטו" עם 27.2 מיליון דולר – סכום לא מרגש במיוחד, לסרט עם תקציב של 120 מיליון דולר וגם בכלל, אבל גם לא נוראי: אם הסרט יוכיח שיש לו רגליים הוא עשוי עוד להחזיר את התקציב שלו ואולי אפילו להראות רווחים  – אתם יודעים, בניגוד ללוזר ההוא "רפסודיה בוהמית" שהפסיד 51 מיליון דולר, כך טוענים רואי החשבון בתביעה חדשה, אחרי שהסרט הכניס 900 מיליון דולר. מסכנים, מישהו כבר הקים להם פייבוקס?

בכל מקרה, חזרה ל"אנקאנטו": קצת קשה לדעת כמה אכזבה הסכום שלו באמת, כי הוא הרוויח יותר מסרטים כמו "משפחת אדמס 2", אבל האמת היא שרוב סרטי הילדים המצוירים שאפשר להשוות אותו אליהם שיחקו במגרש אחר: הקורונה הייתה יותר נוכחת, הם יצאו בכלל בסטרימינג, או משהו אחר. אל "הפתיחה הכי גדולה לסרט לכל המשפחה" שעשה "ג'אנגל קרוז", נניח, הוא לא הצליח להשתוות – אבל האם באמת אפשר להשוות בין סרט הרפתקה לסרט מצויר "לילדים"?

בקיצור, קשה להכריז על "אנקאנטו" כהצלחה מסחררת (בסך הכל הסרט הרוויח ברחבי העולם 69 מיליון דולר), אבל עדיין קצת מוקדם מכדי לקבור אותו, פשוט כי בעוד שאנחנו יודעים לאיזה גבהים יכולים להגיע סרטי גיבורי על בתקופה הזאת (80-90 מיליון דולר), אין לנו מושג כל כך מה ה"תקרה" לסרטי ילדים.

מה שכן, בכל זאת קצת מביך שהסרט במקום השני בסופ"ש השני נושף כל כך קרוב על עורפו: "מכסחי השדים: החיים שאחרי" הרוויח 24.2 מיליון דולר, ירידה של 45%, שזה ממש אחלה (כאמור, חג ההודיה, משפחות הולכות לקולנוע, כזה). הסרט גם נהנה מבוסט בימי החופש שהיו לפני הסופ"ש והוא כבר נמצא ב-87 מיליון דולר, מה שאומר שאת סף ה-100 מיליון דולר בארה"ב הוא יעבור בוודאות. בהתחשב בכך שהתקציב שלו הוא 75 מיליון דולר, ושברחבי העולם הוא הרוויח 115 מיליון דולר, אני חושב שכולם יכולים להיות מרוצים באולפנים – אפילו אם הוא ייזכר ככל הנראה כסרט שהרוויח הכי פחות בזיכיון (למרות שמה אני יודע – אולי תקופת החגים תעזור לו לצוף ולעקוף את ה-215 של "מכסחי השדים 2").

במקום השלישי יש כניסה חדשה נוספת, "בית גוצ'י", הסרט החדש-דנדש של רידלי סקוט (והאחרון, לתקופה הקרובה. אלא אם הבן אדם איכשהו עבד על עוד סרט שהוא מתכנן להוציא בתקופה הקרובה. אני לא שולל את הדבר) שזוכה לביקורות מעורבות (ובארץ די קוטלות) אבל הצליח להכניס סכום נאה לדרמה "רצינית" של 14.4 מיליון דולר. מצד שני, תג המחיר של כל זה היה 75 מיליון דולר. אחרי הכישלון הקופתי של "הדו קרב האחרון", אני הולך להניח שהאולפנים אולי ירצו קצת יותר פיקוח על התקציב של הסרטים הבאים שלו.

מתחתיו, "נצחיים" ממשיך עם נפילה קטנה למדי של 28.5%, שזה 7.9 מיליון דולר, שהם חלקיק מתוך 150 מיליון הדולר שהסרט הרוויח בצפון אמריקה, ו-368 מיליון דולר ברחבי העולם. אומנם מדובר בסכום שלא ממש קרוב לכסות את תקציב הסרט (שמשוער ב-200 מיליון דולר), אבל הסרט מוכיח שגם כשמארוול מפספסים עם המבקרים, יש להם קהל נאמן מספיק בשביל למנוע נפילה על הפרצוף.

עוד כניסה חדשה, במקום החמישי הפעם (למי שעוקב), היא "האויב שבפנים: ברוכים הבאים לראקון סיטי" – סרט שלא נראה שיש לו תכנוני הפצה בארץ (ולא ברור למה לא) ושהכניס את הסכום הלא מאוד מרשים של 5.3 מיליון דולר. מצד שני, תקציב הסרט גם הוא קטן לעומת הענקים שלפניו, ומסתכם ב-25 מיליון דולר חביבים. בעצם, זה עדיין לא כל כך קרוב להחזיר את ההשקעה. לא משנה. נראה שהריבוט הזה לסדרת "האויב שבפנים" לא הוכיח את עצמו. אולי זאת הגזענות נגד דביבונים.

שאר הטבלה מורכבת מסרטים שספגו נפילות קלות יחסית (כי, כאמור, חג ההודיה): "קליפורד הכלב הגדול האדום" עם 5 מיליון דולר, "משפחה מנצחת" עם 3.2, "חולית" עם 2, "לא זמן למות" עם 1.7 ו"ונום 2" סוגר את העשירייה עם 1.5 מיליון דולר.

עם זאת, אין סיבה לאף אחד מהסרטים האלה להתבאס, כי נראה שגם בשבוע הבא נראה אותם: הסרט היחיד שיוצא להפצה רחבה בשבוע הבא הוא "זאב", דרמת ארט האוס על בחור שחושב שהוא זאב. אני איכשהו לא משוכנע שזה יכבוש את הפסגה.