נחשים על המטוס

שם רשמי
נחשים על המטוס
שם לועזי
Snakes On A Plane

במקור: Snakes on a Plane
במאי: דייויד ר. אליס
תסריט: ג'ון הפרנן, סבסטיאן גוטירז, דייויד דלסנדרו
שחקנים: סמואל ל. ג'קסון, נתן פיליפס, ג'וליאנה מרגוליס, רייצ'ל בלנשרד, קינן תומפסון

נחשים על המטוס. נחשים. על מטוס. מאדרפאקינג נחשים. על המאדרפאקינג מטוס. עם נחשים. במטוס.

גלגלו את השם הזה על הלשון. התרגלו לצליל שלו, לתמונה שהוא יוצר לכם במוח (נחשים! במטוס!). כי השם המטופש הזה (טוב, נו, וסמואל ג'קסון. על מטוס!) הוא כנראה הסיבה העיקרית לכך ש'נחשים על המטוס' זוכה להרבה יותר תשומת לב ממה שכנראה מגיע לו. בזמן שעבר מאז הכריזו על תחילת הצילומים שלו, הפך 'נחשים על המטוס' לקאלט בקרב המוני גולשים. אחרי הכל, אי אפשר שלא לעמוד בתדהמה לנוכח הרעיון שהוא מציג: נחשים. על מטוס.

אבל עד שמגיעים לנחשים (לא למטוס – המטוס מגיע קודם) עוברת בערך חצי שעה. לכן אפשר להתפנות להכיר את הסוכן פלין (סמואל ל. ג'קסון הגבר-גבר) ואת שון ג'ונס (נתן פיליפס הלא מוכר) – עד מדינה אותו פלין מלווה מהוואי ללוס אנג'לס, במטרה להעיד כנגד אחד שקוראים לו אדי קים. אותו אדי קים הוא מה שנקרא בשפה המקצועית "איש רע מאוד", והוא רוצה לדאוג שג'ונס לעולם לא יוכל להלשין עליו. הצעד ההגיוני הבא הוא לקחת ארגז, להעמיס אותו בכמה מאות נחשים מוטרפים מפרומונים, ולהעלות אותו על המטוס של ג'ונס ופלין. לאחר שעתיים של טיסה, הארגז נפתח, ונוסעי המטוס עתידים לגלות כי יש בעיות גדולות יותר בטיסות מסחריות מאשר חוסר מקום לרגליים במחלקת תיירים.

אם מתעלמים מהשם המטופש-בצורה-נהדרת שלו, 'נחשים על המטוס' הוא סרט מפלצות מהסוג הכי בנאלי. יש שם את הדיילת שזו הטיסה האחרונה שלה לפני פרישה, הילדים שאין אף אחד שיטפל בהם כי הם טסים לבד, את איש העסקים המנוול, את הזוג שדינו למות קודם רק כי הם העזו לעשות סקס על המסך (ועוד במטוס!), את ה-Monster-o-vision המפורסם של סרטי המפלצות (והפעם, בירוק-שחור, כמו מסכי מחשב משנות השמונים) ואת רגעי הפגנת הרגשות המאולצים ששוברים את ההרג הבלתי פוסק. 'נחשים על המטוס' יורה קלישאות בצרורות. אבל משום מה, הוא יוצר את הרושם שהוא עושה את זה בכוונה.

וזו, למען האמת, השאלה המעניינת בנוגע ל'נחשים במטוס'. מאוד נהניתי כשראיתי אותו. אמנם ההתחלה שלו מכילה לא מעט רגעים מתים, אבל מהרגע שמשחררים את הנחשים (על המטוס!), הוא נהיה כיפי הרבה יותר. אל תטעו, הוא עמוס באקשן מופרך ובפאתוס מגוחך אבל אני חושד, וכאן זה יכול להיות בסך הכל הדמיון שלי, שהוא עושה את זה בכוונה, ואפילו בטון קצת מתנצל.

אני לא יכול להיות בטוח אילו סצינות מהסרט צולמו לאחר שכל ההייפ מסביב לשם שלו התחיל להתפשט ברשת, אבל עלה בי הרושם שמה שהתחיל כסרט אימה רגיל וקלישאתי לחלוטין, הפך למשהו שלוקח את עצמו קצת פחות ברצינות. אני די בטוח שהטון של משפטים כמו "אני לא מאמין שאני אומר את זה, אבל תשיגו לי את מומחה הנחשים הגדול ביותר בחוף המערבי" מנסה להעביר מסר קטן של "טוב, אנחנו יודעים שכל הסיטואציה הזו קצת מטופשת, אבל אנחנו פה בשביל הכיף, אז מ'כפתלכם".

השחקנים, בכל הבלגאן הזה, הם בדיוק מה שהייתם יכולים לצפות מסרט אימה. רובם מגלמים תפקידים קלישאתיים ומעצבנים להחריד, והעניין הכי גדול שהם יצרו הוא מסביב לשאלה "מי מהם ימות קודם?". יוצא דופן מביניהם הוא מומחה הנחשים, שמשחק בצורה הכי אמינה שאפשר אדם ש… אה… מבין מאוד בנחשים. או לפחות, בעיני הוא נראה חכם. גם סמואל ג'קסון מצליח לשלהב, אבל אני חושב שזה קורה בזכות שורות מעוררות גיחוך שנאמרות בחשיבות עצמית מופרזת ("אנחנו צריכים לשים מחסום בינינו לבין הנחשים!"), ופחות בגלל סמואל ג'קסון.

אבל שחקנים גדולים (על מטוס!) הם לא מה שהייתם מצפים אליו מסרט כזה. לפני שהסרט יצא אל מסכי הקולנוע, הפחד הכי גדול שלי היה שהסרט יתברר כסתם סרט רע. סרט רע חסר יחוד כזה, ולא מעניין במיוחד. התבדיתי. למעשה, אני כלל לא בטוח ש'נחשים במטוס' הוא סרט רע. נכון, מדובר בסרט מפלצות מטופש, אבל הסיטואציה נעשית כל כך הזויה עקב העובדה שהיא מתרחשת במטוס(!), עד שאי אפשר שלא לצחוק עליו. או איתו. כאמור, אני לא ממש סגור על זה.

אה, ולמקרה שלמישהו היה ספק, הרגע בו סמואל ג'קסון צועק "I want these motherfuckin' snakes off the motherfuckin' plane!" הוא, כנראה, אחד הרגעים הקולנועיים הגדולים של השנה. גם אם הסרט לא יזכה אפילו למעט ממעמד הקאלט שניסה לכוון אליו, את הרגע הזה אני אנצור איתי לנצח.