מצאנו באינטרנט 72: רק בדקתי שאתם עדיין ערים

טריילרים, עוד שביתות, פסטיבלים, פרסים, אפיפיור ועוד דברים שמצאנו באינטרנט.

1. נפתח עם משהו חיובי: טריילר לעיבוד הקולנועי של אופרת הראפ הבלשית "העיר הזאת" (שכבר הזכרנו בעבר למה כדאי לכם לראות אותה). הסרט התחיל בחודש האחרון פסטיבל טרום-בכורות בכל מיני סינמטקים (כולל הקרנה בפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים שייצא לדרך ב-25 ביוני) עד ליציאה שלו בבתי הקולנוע בתחילת יולי. הטריילר גם מגלה לנו מי בקאסט מלבד שחקני ההצגה המקורית שנשארו: אלון נוימן, עידן אלתרמן וכל ראפר ישראלי אי פעם, כך נראה. אם הטריילר למטה לא מספיק לכם, הסרט הספיק גם להוציא סינגל ראשון מתוכו.


2. שביתת התסריטאים בדרכה לפתרון בשני יקומים מתוך המולטיוורס האינסופי לפחות. היקומים שבהם הצליחו להגיע הצדדים להסכמה הם היקום ההוא שלכולם יש אצבעות נקניקיות והיקום של ספיידר-גארפילד. פה ביקום שלנו, לעומת זאת, ייתכן שאנחנו בפני שביתה נוספת: איגוד השחקנים הצביע בעד שביתה שתצא לפועל אם לא יימצא פתרון כלשהו (בעניין התמלוגים שמשולמים להם ו/או סוגיית האם 'וירוס' הוא חיה באות ו') עד ה-30 ביוני. באיגוד הבמאים בינתיים יושבים בשקט אבל יש דיבורים באוויר שאולי גם חבריו יצטרפו לשביתה – מה שכמובן ישבית לחלוטין את הוליווד (ובעצם גם אם הבמאים לא יצאו לשביתה, מה כבר יש להם לעשות בלי שחקנים? היחיד שיוכל לעבוד הוא גנדי טרטקובסקי על עונה נוספת של Primal).

ולמי שעדיין מבולבלים מה בדיוק הקטע עם שביתת התסריטאים, מספר תסריטאים התיישבו להסביר ל-Vox איך העסק הזה עבד עד כה, ומדוע הוא מוכרח להשתנות.


3. טריילר לעונה השנייה של אפטר פארטי.

נראה שהם עושים פרק בסגנון ווס אנדרסון, מה שאומר שעכשיו הסדרה מכסה כעת גם במאים ולא רק ז'אנרים כלליים. אני מחזיק אצבעות לכך שבעונה השלישית ההיפותטית יהיו פרקים בסגנון טרנטינו, סקורסזה, בוב פוסי, שנטל אקרמן ואולי פרק בסגנון בועז דוידזון ("עשירים נרצחים זה חולירע").

הטריילר עצמו, כך מסתמן, מבטיח עונה מופרעת ומלאת כיף כמו קודמתה. 12 ביולי באפל TV+


4. להלן מבזק חדשות: ל"איך אתה חי?", סרטו החדש של מיאזאקי, עדיין אין טריילר.

כלומר, אני יודע שבדרך כלל העניין עם הידיעות פה הוא שאני נוהג לפרסם פה טריילרים, אבל מה לעשות שחוסר הטריילר ל"איכתה חי, אחשלו?" הוא חדשות מעניינות: בעוד כחודש וקצת צפוי לעלות לאקרנים ביפן הסרט החדש והאחרון-נגעתי-בכדור-האררררץ של הייאו מיאזאקי, ועל אף שהסרט מעבר לפינה עדיין אין לו טריילר. כעת, לדברי נשיא אולפני ג'יבלי (ומועל הכספים הידוע) טושיו סוזוקי, גם לא יהיה אחד כזה. אפילו לא טיזר. גם לא פוסטר נורמלי שהוא לא הטיזר-פוסטר ההוא עם הציפור המפחידה שזה כל המידע הוויזואלי שיש לנו על הפרויקט.

והאמת? אני מחבב את הרעיון: לשבת באולם קולנוע ולא לדעת כלום על סרט שאני מחכה לו מאוד, אפילו לא איך הוא נראה, זו חוויה מרעננת. ובהיעדר טריילר: הנה סרטון בן שני עשורים ובו מיאזאקי מכין ראמן באולפני ג'יבלי בזמן העבודה על "המסע המופלא". גם צוות ההפקה מופתע.


5. אחרי כמה שנים שבהן נראה שניקולס קייג' בוחר את הפרויקטים שלו בקפידה, נראה שהוא חזר לתקופת ה"יאללה חאפלות" שלו, ואת 2023 הוא צפוי לסיים עם לפחות ארבעה סרטים שונים שבהם הוא משתתף, ול-2024, נכון לעכשיו, מחכים לו עוד שלושה נוספים, מספר שכנראה עוד יגדל. הבחור אפילו הכריז השבוע שהוא ישתתף במשחק וידאו בתור עצמו! מאיפה הזמן, ניק? למד אותי!

כל זה היה רק הקדמה שלי לטריילר החדש לסרט "סימפתיה לשטן" (Sympathy for the Devil), מותחן אימה פסיכולוגי עם ניקולס קייג' וג'ואל קינמן, ובו נהג (קינמן) נאלץ להסיע נוסע מסתורי (קייג') תחת איומי אקדח.

נראה מעניין, ובכל הקשור למותחנים אני סומך ידי על הבמאי הישראלי יובל אדלר ("בית לחם") שכבר ביים את קינמן ב"The Secrets We Keep". הסרט יעלה לאקרנים בארץ ב-27 ביולי.


6. "אנטומיה של נפילה" של ז'סטין טרייה הוא הזוכה בפרס דקל הזהב של פסטיבל קאן. הסרט עוסק בסופרת גרמניה שעומדת למשפט על מות בעלה בנסיבות מסתוריות, וכמיטב המסורת – הוא גם יוקרן בפסטיבל הקולנוע ירושלים (13 עד 23 ביולי. זה התאריכים של הפסטיבל, לא משך ההקרנה), הפעם בתור הסרט שינעל את הפסטיבל. ומי הסרט שיפתח את הפסטיבל, אתם שואלים? "גולדה" של גיא נתיב ובו הלן מירן מגלמת את אניטה אביטל, שהקימה עם בניה את רשת "גולדה" בזמן שמיטב שחקני ישראל יגלמו כל מיני דמויות ישראליות ממלחמת יום הכיפורים (מלחמה שהתחילה בגלל מחסור בגלידה רגע לפני שנכנס יום הכיפורים). למי ששואל את עצמו "רגע, באמת?" אז התשובה היא לא, נקצים. על מי נראה לכם שיעסוק סרט בשם "גולדה"?

חזרה לקאן. זכייתה של טרייה היא הזכייה הנשית השלישית בתולדות 76 שנות קיומו של פסטיבל קאן, והיא מגיעה רק שנתיים אחרי "טיטאן" של ז'וליה דוקורנו. וכיוון ש"אנטומיה של נפילה" לא כולל יחסי מין עם מכוניות, אז מבחינתי "אנטומיה" מתחיל על רגל ימין. "אנטומיה" זכה גם בפרס הפאלם דוג ובכך היה לסרט הראשון שקטף את שני הסרטים. כבוד.

את פרס הגראן פרי קטף "אזור העניין" (The Zone of Interest): סרט שואה של ג'ונתן גלייזר ("מתחת לעור") שעוסק בחייהם של בני משפחת הס ובאב חובב הציאניד רודולף, בביתם הקט סמוך לאושוויץ. פרס חבר המושבעים הוענק ל"Fallen Leaves" של אקי קאוריסמאקי ("הצד האחר של התקווה"). פרס הבמאי הלך לטראן אן הו (הסרט היחיד שלו שראיתי, "יער נורווגי" על פי רב המכר של מורקמי, הוא סרט לא משהו בלשון המעטה) על סרטו "The Pot-au-Feu", ופרס התסריט הלך ליוג'י סאקמוטו שכתב את "מפלצת" של הירוקאזו קורה-אדה ("המשפחה שלי", "ברוקר" שהיה בפסטיבל קאן הקודם אבל יצא לאקרנים בארץ רק עוד חודש).

בגזרת השחקנים, השחקן הטוב ביותר הוא קוג'י יאקושו על תפקידו כמנקה אסלות ב"ימים מושלמים" (Perfect Days) של וים ונדרס ("מלאכים בשמי ברלין"), והשחקנית הטובה ביותר היא דנית גרינברג על תפקידה ב"עדיין אין לי מושג מי זו דנית גרינברג". סתם, רק בדקתי שאתם עדיין ערים. הזוכה היא מרווה דיזדר על סרט טורקי בשם "About Dry Grasses" של נורי בילגה ג'יילן ("היו זמנים באנטוליה").


7. ובחדשות הטכנולוגיה: אולי לא מחר, אולי לא מחרתיים, כנראה גם לא בעתיד הנראה לעין, אבל אפל מאמינים שמתישהו כולנו נראה ככה סרטים וסדרות:

הרעיון, על פניו, מעניין: איפה שלא נהיה, נוכל להיכנס לאולם קולנוע וירטואלי ולראות איזה סרט שבא לנו. אמנם נירָאה כמו אידיוטים אבל זה מחיר קטן תמורת נוחות (…בהנחה שלהסתובב עם סוללה בכיס וקסדת פלדה כבדה עם לייזרים שמקרינה תכנים ישירות לאישונים שלכם זה משהו שאתם מגדירים כנוח). רבים וטובים נכשלו בכל מיני ניסויים של משקפיים שמנסים לייצר מעין מציאות רבודה, אבל לאף אחד מהם לא היה את מה שיש לאפל: כת מאמינים שמוכנה לשלם מאות דולרים על מוצרים רק כי יש עליהם לוגו של תפוח.


8. אז רוצים לדבר על בריאן סינגר? לא? חבל, כי מתברר שהבמאי המנודה חי בישראל (תארו לכם, אולי הוא השכן שלכם מלמעלה) ועובד כרגע על לא פחות משלושה סרטים עלילתיים שיתרחשו בארצנו הקטנטונת + סרט תיעודי שאמור לטהר את שמו. לא הבנתי איך בלוטו אימוץ הבמאים עם האשמות חמורות כנגדם יצא לנו בריאן סינגר, אני אישית הימרתי על וודי אלן.

בכל מקרה עלות כל אחד מהסרטים, שכרגע אנחנו לא יודעים עליהם דבר (מלבד העובדה שאחד מהם יתרחש בשנות ה-70. האם בריאן סינגר מביים סרט בורקס?) הוא 10 מיליון דולר, ומעניין אותי מי מהשחקנים המקומיים שלנו, אם בכלל, יסכימו להשתתף בהם.


9. טריילר מלא ל"יצורים מסכנים" או "יצורים אומללים" או "יצורים עניים" או איך שלא יחליטו המפיצים לקרוא ל"Poor Things" של יורגוס לנטימוס. ואם חשבתם שהטיזר היה מוזר…

וואו, תארו לכם לנטימוס היה לומד ממיאזאקי ובוחר לא לעשות טריילר, והיינו מגלים רק בבית הקולנוע שהסרט נראה ככה. חבל שהוליווד פחדנית.


10. פרסי אופיר 2023 יצאו לדרך, וזה אומר שבימים אלה ממש מתרחש פסטיבל סודי של חברי האקדמיה שיכולים לראות את כל הסרטים הישראליים שעתידים לצאת בשנה הקרובה לפני כולם. כלומר, בשנה הקרובה או ב-2024 או 2025 או אף פעם לא. הפצה ישראלית, לכו תדעו.

המועמדים יוכרזו רק בראשון באוגוסט – בקטגוריית הסרט העלילתי הארוך מתחרים 28 סרטים, בסרט התיעודי הארוך 23 סרטים, 18 סרטים עלילתיים קצרים וכן 18 סרטים תיעודיים קצרים (אם כי בקטגוריה התיעודית זה קצת שקר, כשסרט באורך 59 דקות נחשב "קצר" ובאורך 61 דקות הוא "ארוך").

בין הסרטים העלילתיים הארוכים ניתן למצוא ארבעה סרטים שכבר הוקרנו ("בחורים טובים", "אמריקה", "כולם מחכים רק לי" ו"ולנטינוס", אם כי אפשרי שעד פרסום המועמדויות עוד סרט או שניים יצטרפו לרשימה הזאת, כמו "החבר השמן שלי"), וכן סרטים חדשים של אבי נשר ("גן קופים"), נועם קפלן ("העתיד"), דובר קוסאשווילי ("הענקים של אי הפסחא"), מיכל בת אדם ("הילה"), אסף סבן ("המשלחת"), מתן יאיר ("חדר משלו"), איתן גרין ("בתי אהובתי"), דני רוזנברג ("החייל הנעלם") ומיה דרייפוס ("כביש הסרגל"); אולם בהתחשב בכך שמדובר באופיר, סביר ביותר שהסרטים שיקבלו את המועמדויות יהיו סרטי ביכורים של מישהו שאנחנו עוד לא מכירים. את הרשימה המלאה ניתן למצוא כאן (ואת התיעודיים כאן).


11. אם הזכרנו את הסרט החדש של אבי נשר – הנה הטריילר שלו. "גן קופים" (שהטריילר מבטיח שהוא "בהשראת סיפור אמיתי") מתרחש בשנות ה-80 ועוסק בסופר שהגיע לפסגת תהילתו בשנות ה-60, ועכשיו מנסה לעשות קאמבק כדי לזכות בתשומת הלב של בחירת ליבו שבדיוק התאלמנה. כל העסק הזה משום מה דורש שחקנית שתעמיד פנים שהיא חוקרת תרבות פיקטיבית אם כי לא הבנתי למה.

נראה חמוד אבל מדוע נשר מתעקש ללהק פה בעיקר קומיקאים? הוא יודע שגם שחקנים יודעים לשחק? בספטמבר בבתי הקולנוע.


12. אז מרטין סקורסזה נפגש עם האפיפיור ומיד לאחר מכן הודיע שהסרט הבא שלו יעסוק בישו. עכשיו, אנחנו יודעים שיש לסקורסזה קטע עם נצרות אבל כיף לדמיין את האפיפיור, בפגישה אישית, מאיים על סקרוסזה לעשות את הסרט הזה אחרת "חבל על הפרצוף היפה שלך". בעצם רגע, אנחנו ב-2023. אני לא צריך לדמיין, יש את מידג'רני.


13. מישל גונדרי צפוי לביים סרט על חייו של פארל ויליאמס. רגע, ויליאמס לא צוציק בן עשרים ומשהו? אה, הוא בן 50? וואו, איזה גנים. הסרט צפוי, "אטלנטיס", צפוי להתחיל את צילומיו בחודש הבא (אלא אם, אתם יודעים, איגוד כזה או אחר יחליט שבעצם לא) והוא מתואר בתור מחזמר על ילדותו של ויליאמס. עוד אין ליהוקים שפורסמו, מניח שרובם יהיו שחקנים צעירים וחדשים. אבל נשמע מעניין.


14. סרטון מעניין חדש מבית Vox (אפילו שהחלקים הקומיים גובלים בקרינג') ובו מסבירים לנו, בין היתר בעזרת אנשי מקצוע – כיצד כל הקטע הזה של אגרופים ונפילות עובד בצילומים. הרבה יותר מסובך משחשבתי.


15. סרט ביוגרפי עלילתי על בוב דילן נמצא בהפקה בימים אלה. כלומר, אנחנו יודעים על הפרויקט עוד מאז 2020 אבל נראה שהפעם זה באמת קורה: הצילומים יוצאים לדרך באוגוסט. כבר יש אגב סרט ביוגרפי על דילן, "אני לא שם" מ-2007 – ויחסית לאמן שעדיין חי זה די הרבה סרטים ביוגרפיים.

את זה החדש, "A Complete Unknown" שמו (על פי שורה מהשיר "Like A Rolling Stone"), יביים ג'יימס מנגולד בהנחה ש"אינדיאנה ג'ונס וחוגת הגורל" לא יחריב לו את הקריירה, ואילו טימותי שאלאמה יגלם את היוצר המפורסם שהוכיח שאפשר לעשן חפיסה ביום ועדיין לעבור את גיל 80. שאלמה אף ישיר בעצמו! עוד ישתתפו: אל פנינג בתפקיד בת זוג של דילן, מוניקה ברברו ("אהבה בשחקים: מאווריק") בתור ג'ואן באאז ובנדיקט קמברבאץ' בתור פיט סיגר. אני מריח אוסקר. אה רגע לא, זה עשן. שיט, שכחתי לכבות את התנור!


16. אוקיי, חזרתי, הפיצה בסדר.

והנה סרטון משעשע למדי של קפטן אמריקה מגלה על הירושימה ושהוא, למעשה, לא באמת עצר את מלחמת העולם השנייה כפי שחשב.


17. מותר כבר לדבר על קטעים ספציפיים ב"ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש"? אם לא אז תעברו הלאה, ואם כן אז רגע בואו נחכה שאלה ששונאים ספויילרים ילכו… אוקיי, זהו? הם לא פה? מעולה. בכל אופן, דעו (כך מסתבר) שאת סצנת הלגו המפתיעה בסרט הנפיש, לגמרי לבדו, נער בן 14. זה התחיל כשהעילוי הצעיר, פרסטון מוטנגה שמו, יצר את הטריילר לאותו הסרט באמצעות לגו, וכאשר פיל לורד וכריס מילר (שממילא רצו סצנת לגו בתור קריצה ל"סרט לגו" שלהם) ראו את התוצאה, הם הזמינו את הילד להנפיש את הסצנה שעליה הוא עבד במחשב האישי שלו בבית (אבל רק אחרי שהוא סיים שיעורי בית. באמת, זה מתואר בראיון). ואני בקושי מצליח לשמור על פיצה בתנור.


18. אי פעם נשאלתם כיצד מתחילות תכניות טיולים בריטיות ולא ידעתם כיצד לענות? אז עכשיו אתם יכולים להפנות לסרטון הבא: