ביקורת מתגלגלת: The Mandalorian, עונה 2

זאת היא הדרך - פרק 4.

היי, זה יהונתן. מה שאנחנו נעשה כאן זה ניסוי: לרוב ביקורות טלוויזיה מתייחסות לסדרות שהסתיימו, או לכל הפחות לעונות שהסתיימו זה עתה. שזה נחמד, אבל קצת מפספס חלק מהכיף בדיוני טלוויזיה – לדבר על סדרה ב"זמן אמת": כשכל פרק יוצא. אבל מכיוון שלטעמי (ואולי אני טועה), דפי ביקורת לכל פרק זה קצת קיצוני ברוב המקרים, אנחנו מנסים את הפורמט הבא: דף ביקורת "מתגלגל" שיעודכן כל פעם שפרק חדש ייצא (כלומר, כשתהיה ביקורת לפרק החדש) ויוקפץ כל פעם לראשית דף הבית, עד שבסופו של דבר יהיו כאן ביקורות על כל פרקי העונה.

כאמור, זה ניסוי, ואולי נגלה שזה פורמט שלא עובד. חלק מהעניין שצריך לשים לב אליו הוא ספויילרים – מכיוון שהדף הוא לעונה השנייה בשלמותה יש לשים לב (למי שקורא) שיהיו ספויילרים לפרקים, ובנוסף יש לשים לב (למי שכותב תגובות) לסמן ספויילרים לפרקים ספציפיים (מכיוון שיכולים להיות פה אנשים שבאו לקרוא את הביקורות על פרקים 1-2, וחלק שבאו לדבר על סוף העונה). לצורך העניין, ספויילר הוא כל פרט עלילתי משמעותי שהוא לא ההנחה הסבירה שהיא "המנדלורי והילד שורדים בסוף הפרק הקודם".  ואחרי ההקדמה הזאת, אני מפנה את הבמה לרם. 


פרק 4

אמרתי לכם שלא נראה את אהסוקה טאנו בפרק הזה.

פרק אמצע העונה (מה? כבר?) של "המנדלורי" מחזיר את דין וחנן אל כוכב הלכת נאבארו שמסתמן כטטואין של "המנדלורי", לא רק מבחינת חשיבות אלא גם כי שני כוכבי הלכת האלה מכוערים לאללה. בחייאת, יש 400 מיליארד כוכבי לכת בגלקסיה של "מלחמת הכוכבים" (לפי ווּקיפדיה), מדוע הם מוכרחים לשוב אל אותם מקומות נידחים וחסרי מעוף? ולמה כולם נראים כמו אזורים בכדור הארץ רק עם טוויסט ("מדבר עם שתי שמשות", "הנה כוכב קרח אבל בלי פינגווינים").

הסיבה שאני מברבר על גיאוגרפיה היא כי הפרק עצמו פשוט לא כזה עניין אותי. זאת כבר קלישאה כמעט קומית: בכל פעם שדין צריך עזרה היא מותנית בקווסט. הוא רוצה למצוא את איזה מנדלורי? לך להרוג תולעת ענק. רוצה להשיג אקדח? לך תלווה איזה אנשים במשימה. רוצה מסטיק? תעזור ליילד את הילדים של ג'אבה ההאט. לפעמים הקווסט מעניין, כפי ששני הפרקים הראשונים של העונה היטיבו להדגים, אבל לפעמים הם מיותרים – כמו שהפרק הזה מדגים.

על פניו, לבקר בבסיס נידח של האימפריה (או איך שלא קוראים להם עכשיו) זה לא מיותר. הרי זה אמור לשרת את העלילה. לא? ובכן העלילה אכן שורתה, והחבר'ה שלנו גילו כי מוף גדעון עדיין חי ועורך ניסויים בעירוי דם עם מידי-כלוריאנים. למעשה, זו הסיבה שחנן כה מבוקש, אם כי אני בספק אם אפשר לקרוא לזה גילוי מרעיש במיוחד. זה לא שמישהו מאיתנו חשב שהאימפריה רוצה אותו כדי לשבת איתו על כוס קפה.

דין ושני החבר'ה התורנים לצדו, גריף (קארל וות'רס, שגם ביים את הפרק) וקארה דיון (ג'ינה קאראנו, שמככבת בסערת הטוויטר התורנית של השבוע) מצליחים, באמצעות נקודת תורפה בבסיס האימפריה, להרוס אותו לחלוטין. הייתם מצפים שבשלב הזה "נקודות תורפה באמצע הבסיס שמאפשרות לפוצץ אותו" זה לקח שהם ילמדו, אבל אני כנראה מצפה מהם ליותר מדי. בכל מקרה, דין נעלם לפרק זמן ארוך ומרדף הבריחה מהבסיס נמשך מה שמרגיש כמו 85 דקות יותר מדי. בסוף דין וחנן מצילים את כולם, חנן גונב מקרון חלל, והשניים בדרכם לפגוש את אהסוקה טאנו. בוא נקווה שהפרק הבא אשכרה יהיה מעניין.

פרק 3

רגע אז חנן באמת אכל את הביצים האלה? הייתי משוכנע שנגלה בתחילת הפרק שהוא שמר עליהן או משהו. לא יפה חנן. בייבי גרוט לא היה עושה את זה.

הגענו לפרק 3 של המנדלורי (או איך שהבת שלי קוראת לו, "המנגו לורי"). מריחים את אמצע העונה? כי היא תכף פה. את הפרק, "היורשת" שמו, ביימה השחקנית ברייס דאלאס הווארד, בתו של רון הווארד אשר ביים את "סולו". יש בזה משהו נחמד, מוכרח להודות: האבא ביים סרט בסדר-כזה של "מלחמת הכוכבים" והבת ביימה פרק בסדר-כזה של "המנדלורי" (בעונה הקודמת היא גם ביימה את פרק 4 המשמים).

"היורשת" סוגר בתחילתו את קו העלילה של הפרק הקודם, תמה שבינתיים חוזרת על עצמה בעונה הזו. אשת הצפרדע פוגשת את בעלה, מר צפרדע, ויחדיו הם מתחילים לגדל בנחת את הביצים ששרדו את שואת חנן. בינתיים, דין דג'ארין לא מבזבז זמן והוא מקבל מידע מודיעיני ממי שנראים כמו צאצאיו של דייווי ג'ונס מ-"שודדי הקריביים", עמם הוא גם יוצא ל… הפלגה…? אוקי מה הולך פה, יש סט של "שודדי הקאריביים" שדיסני רצו לנצל?

בכל אופן, לאחר שחנן הורגל להיות זה שאוכל – הוא סוף סוף מרגיש איך זה להיות בצד השני. הדייווי ג'ונסים דוחפים את חנן ללוע של ייצור ימי בשם מאמאקור, אשר נראה כמו הצמח הטורף שהיה לי בכיתה ג' אם הוא היה נחשף לקרני גמה. דין וחנן ניצלים מהר על-ידי שלישיית מנדלורים בהנהגתה של בּו קאטאן – דמות שהופיעה בסדרות המצויירות "מלחמת המשובטים", בשתיהן מגלמת אותה קייטי סאקהוף.

מנדלורים הם דת יחסית מגוונת עם מספר זרמים, כשדין שלנו, כך מסתבר, שייך לזרם הזה של הפנאטים שמסתובבים עם מסכה אותה הם לא מוכנים להוריד, בניגוד למנדלורים מזרמים אחרים. בקיצור, דין חבר בכת והמסכן לא ידע את זה.

דבר מוביל לדבר, והקבוצה משתפת פעולה כדי להפיל ספינת מטען של שרידי האימפריה, אשר מאוגדת בראשות מוף גדעון שמתעניין בכוכב הלכת מנדלור. דין עוזר למנדלורים תמורת מידע אודות מסדר הג'דיי על-מנת להביא את חנן לידיהם. בזמן הזה, חנן נמצא אצל זוג בייביסיטר, אבא ואימא צפרדע. לא יודע מה עבר לדין בראש, זה כמו לתת לחתול שלי לעשות בייביסיטר על גומייה (הקשר: החתול שלי משמיד גומיות).

אחרי משימה שאפשר להגדיר כהצלחה, דין מקבל את היעד הבא שלו: הג'דיי אהסוקה טאנו, אולי הדמות השלישית החשובה ביותר ב-"מלחמת המשובטים". היא למעשה חונכה בתור המתמחה של אנאקין סקייווקר.

אנחנו כבר יודעים כי רוזריו דוסון תגלם אותה, אם כי לא בטוח שזה יקרה בפרק הבא. דייב פילוני, היוצר של "מלחמת המשובטים", כותב ומביים את הפרק החמישי בעונה. מה שאומר שככל הנראה בפרק הבא דין שוב יתרסק לאיזה כוכב נידח ויעזור למקומיים או משהו כזה, כדי לתת לפילוני לעסוק בדמויות שיצר.

"היורשת" הוא פרק בסדר. הוא פחות אפיזודי מקודמיו, וניכר שהוא בעיקר מכין את הקרקע לקראת העלילה הגדולה יותר של הסדרה: המלחמה מול מוף גדעון והניסיון של המנדלורים להשיב את הדארק סייבר לידיהם. אני לא יודע עד כמה אני מחובר למנדלורים והקרב הזה שלהם על הבית, (אני פה בעיקר בשביל דין, חנן והג'דיי), אך אני סומך ידי על פאברו ופילוני. כי זו הדרך.

פרקים 1-2

לא ידעתי עד כמה אהבתי את העונה הקודמת של "המנדלורי" עד שהגיע הטריילר של עונה 2 שהזכיר לי כי הסדרה די מיוחדת בנוף הטלוויזיוני.

הייתם מצפים כי סדרה מבית דיסני שמתרחשת ביקום "מלחמת הכוכבים" תהיה, בדומה למקבילה הקולנועית שלה, רוויה בסצנות אקשן בלתי פוסקות ודרמות קורעות לב, אולם ג'ון פאברו ודייב פילוני לקחו נשימה ושיחקו מחדש עם הפורמולה. מהיבט אסתטי, מזכירה "המנדלורי" את הטרילוגיה המקורית, אך הנרטיב מורכב מהרפתקאות אפיזודיות שמקבלות השראה ממערבונים, סרטי סמוראים (שהם, טכנית, גם מערבונים), נגיעות של זינה והרקולס ואף קווי דמיון בוטים לסדרת המנגה המיתולוגית Lone Wolf & Cub.

העונה הקודמת הסתיימה באופן שגרם למעריצים רבים לצווח מהתרגשות, ולמעריצים שאינם מכירים את סדרת האנימציה "מלחמת המשובטים" לומר "טוב, מגניב". מוף גידעון (ג'אנקרלו אספוזיטו, "שובר שורות", "הבנים", "תפקידים שבהם הוא לא נבל, נשבע לכם") נצפה כשהוא שולף את הדארק סייבר: חרב אור עתיקה שנוצרה על ידי הג'דיי המנדלורי הראשון. 

ציפיתי כי העונה תמשיך מהנקודה הזו, אך במְקום זאת קיבלנו את דין דג'ארין (זה השם של המנדלורי, מי ששכח) שחוזר לטטואין על מנת לאתר מנדלורי כלשהו. אנחנו יודעים מראש כי מדובר, כנראה, בבובה פט וכי בפעם האחרונה שראינו אותו הוא הפך לנשנוש, אבל דין דג'ארין לא צפה ב-"שובו של הג'דיי". לכן דין ובייבי יוד… רגע, איך לקרוא לו? "בייבי יודה" זה לא השם הרשמי שלו, אבל "הילד" נשמע מגוחך. קיצר עד שימצא לו שם אקרא לו חנן. 

בכל אופן, דין וחנן מגיעים לעיירת כורים שכוחת אל אפילו במונחים של טטואין, ובה פוגש דין את בובה פט, או – כפי שהוא מגלה במהרה – את מרשל העיירה שלובש את החליפה המיתולוגית של בובה פט. אני לא יודע כיצד עובדת מערכת העיכול של סקארלק, אך ברגע שראיתי את החליפה של בובה פט שלמה ועובדת, ידעתי שבובה פט כנראה שרד גם הוא (בסדר נו, וגם רימיתי. קראתי לפני כן שטמורה מוריסון מצטרף לעונה השנייה). המרשל (טימותי אוליפנט תעשה לי ילד) סוגר עם דין עסקה: דין יעזור לחסל את דרקון הקרייט שמאיים על העיירה, ובתמורה הוא יקבל את החליפה של פט והמרשל לא יהפוך לקבב מחורר.

"המרשל" הוא הפרק הראשון בסדרה שג'ון פאברו גם ביים בעצמו (בעונה הקודמת הוא היה עסוק עם "מלך האריות") וניכר כי מדובר בפרק מיוחד. זה אמנם פרק הרפתקאות קלאסי: גיבור מגיע לעיירה ועוזר לחסל מפלצת, אך המיתוס של טטואין והתקציב של דיסני מעניקים לנוסחה זריקת אדרנלין: הקרב מול הדרקון הוא אחד מרגעי הטלוויזיה המרשימים שראיתי מעודי והוא העלה את הרף בתעשייה בכל הקשור לסצנות אקשן.

הפרק מכיל ביצי פסחא רבות מכדי שאוכל למנות את כולן, אבל הנה רשימה חלקית: מנוע מהפוד רייסר של אנאקין מ-"אימת הפנטום" מבצע פה הופעת אורח, אנו מקבלים סגירת מעגל לדרואיד R5-D4 מ"תקווה חדשה" (זה הדרואיד אותו דוֹד של לוק בסוף לא רכש) ויש גם הומאז' לקרב מול דרקון הקרייט ממשחק הוידאו הפופולרי "Knights of the Old Republic" (למי שתהה מה הקטע עם הפנינה הענקית בסוף). 

אולם גולת הכותרת של הפרק, מבחינתי, זו ההאנשה של אנשי החול. סליחה, טוסקנים. עד כה הטוסקנים תיפקדו כשק החבטות של "מלחמת הכוכבים" והוצגו כיצורים נאלחים שאפשר להשמיד כשמשעמם לכם. אולם ב-"המרשל" הם עוזרים במלחמה מול הדרקון ודין – סוף סוף גיבור שמתייחס אליהם בכבוד – מלמד את טימותי אוליפנט אודות התרבות וההיסטוריה של הטוסקנים. לראשונה הם מוצגים כשבט עם מנהגים, תרבות ושפה מיוחדת (סתם לידע כללי: אחד השחקנים של הטוסקנים הוא חירש שעזר ליצור שפת סימנים חדשה עבורם).

פרק פתיחה נהדר עבור העונה השנייה של הסדרה. הסיום שלו מאשר, אחרי 40 (!) שנה, כי בובה פט עדיין חי. מודה, אף פעם לא הבנתי מה הביג דיל בצייד הראשים כמעט-נטול הדיאלוגים הזה. אך אולי, בדומה לטוסקנים, גם בובה פט יקבל בסדרה אופי.

הפרק השני, "הנוסעת", ממשיך בקו האפיזודי – ואין לי תלונות. "המנדלורי" יודעת מה היא רוצה להיות ואני מכבד את זה.

את הפרק ביים פייטון ריד, הוא במאי סרטי "אנטמן" (ו"מעודדות צמודות"), ובו דין עוזר להעביר, הממ, אשת צפרדע (זה השם הרשמי שלה, מה אתם רוצים?) ואת ביציה – האחרונות מהשושלת שלה – אל בעלה שנמצא באיזה ירח ובידיו גם מידע על מקום הימצאו של מנדלורי. כלומר, קווסט סטנדרטי – "קח את הדבר הזה למקום ההוא, יש לך ארבעים דקות של פרק, זוז". 

אך כיוון שדין הוא המנדלורי חסר המזל בהיסטוריה, הנסיעה של דין, חנן ואשת הצפרדע נתקלת בקשיים כאשר שני טייסים מטעם הרפובליקה עוצרים את דין באינטראקציה משעשעת שהיא המקבילה החללית ל-"ג'יבל עוויה". דין עושה ויברח ומתרסק אל תוך קניון קרח. עם חללית שבורה וביצים שצריכות להיות בטמפרטורה שהיא ההפך המוחלט מהמקום בו הם נמצאים, דין מבין שהוא בבעיה. מזל שאין במקום הזה עכבישי ענק.

אופס.

לא ציפיתי שהפרק יקבל תפנית של סרט אימה, אך אני שמח על כך. מדובר היה באחד הרגעים המותחים בסדרה, הרבה מכך הודות לעכבישים המאיימים (אותם עיצב במקור ראלף מקווארי עבור הכוכב בו מסתתר יודה ב-"האימפריה מכה שנית"). הפרק מהווה מעין הרחבה לתמה הכללית של הסדרה: השגחה הורית. מלבד דין וחנן, אשת הצפרדע מנסה לעשות הכל על-מנת להגן על ילדיה העתידיים, וגם עכבישי הענק הם למעשה משפחה שמנסה להגן על עצמה אחרי שחנן אכל אחד מהם. חנן רע! רע!

בנוסף, הפרק מראה לנו קצת מהרפובליקה – אתם יודעים, הנסיון של לוק וחבריו ליצור סדר בגלקסיה שנכשל ככל הנראה כשלון מוחץ כי בפרק 7 יש כבר את "המסדר הראשון". שני טייסי הרפובליקה יכלו, למשל, לירות על החללית המסתורית שהחליטה לברוח מהם (כפי שעשו בעונה הקודמת, למען האמת) אך שני הטייסים נקטו בגישה של סדר וארגון. "These are trying times" הוא כנראה אחד הציטוטים שיישארו חקוקים בי גם אחרי שהסדרה תסתיים. 

אישית, אני מקווה שנזכה להיכנס לעומקה של הפוליטיקה של עידן פוסט "שובו של הג'דיי", ובמיוחד גם נזכה לראות את הציוויליזציה המסודרת (וקצת פחות מכוכבי הלכת הנידחים ורווי הפשע. מיציתי את טטואין). אנחנו יודעים שהייתה רפובליקה ואחריה המסדר הראשון, יהיה נחמד לדעת מה בדיוק קרה בין לבין.

בכל מקרה מדובר בשני פרקי פתיחה נהדרים עבור "המנדלורי". אני לא יודע אם פרק 3 יהיה אפיזודי או לא, אבל ב-6 הפרקים שנותרו הסדרה צריכה עוד להתעסק בבובה פט, מוף גידעון, מנדלורים נוספים ולטפל בתיאבון הקלוקל של חנן. יהיה שמח.