הטריילרים הגדולים של כל הזמנים: מקום 5

אלפרד היצ'קוק מספר לכם על האדם וחברתו הטובה ביותר, הציפור

כמה אנשים שאלו אותי, למה בעצם ללכת לליל הטריילרים החיים אם אנחנו מפרסמים את כל הטריילרים שיהיו שם באתר. אמנם הבהרתי את זה כבר בפתיחת הרשימה, אבל צריך כנראה להבהיר שוב: הטריילרים שיוקרנו בליל הטריילרים החיים (יום חמישי הקרוב, 21:00 בסינמטק חולון, כן?) הם עניין שונה לחלוטין מ-20 הטריילרים הגדולים של כל הזמנים. יוקרנו שם הרבה טריילרים שהם בהחלט לא הגדולים בכל הזמנים, לסרטים שהם בלי שום ספק אפילו לא קרובים להיות הגדולים בכל הזמנים, אבל הם משעשעים בטירוף בלי קשר.

על כל פנים, הטריילר הבא כן יוקרן ב"ליל הטריילרים החיים". יותר מזה: זה הטריילר הארוך ביותר שיוקרן בו. אז אם אתם הולכים לאירוע, ולא מעוניינים "לספיילר" לעצמכם אותו, אל תצפו בו כאן.

מתוך כל רשימת ה-20, זה הסרטון שהכי פחות דומה למושג "טריילר" כפי שאנחנו מכירים אותו. לכן הוא דורש קצת הסברים. כמו שכבר הזכרתי, עד שנות השישים בערך טריילרים היו לפעמים ארוכים מאוד; אף אחד לא הופתע לראות טריילר באורך של חמש דקות מלאות. היה אז גם מקובל למדי שאחד מכוכבי הסרט, במאי או שחקן, ידבר בסרט ישירות לקהל, ויספר על הסרט הנפלא שהוא זה עתה סיים לצלם. והיה אלפרד היצ'קוק.

היצ'קוק היה במאי-כוכב: הוא היה ידוע בתור היוצר של הסרטים הכי מותחים ומפחידים שיש, אבל גם כאדם, הציבור הכיר היטב את המראה והאישיות הקולנועית שלו, בין השאר בזכות תכנית הטלויזיה "אלפרד היצ'קוק מציג". לכן הוא היה יכול להרשות לעצמו לא להראות פריים אחד מתוך הסרטים שלו בטריילרים, אלא להופיע על המסך ופשוט לדבר אל הקהל.

ועדיין, הטריילר הזה תמוה מאוד, כיוון שבמקום לדבר על הסרט שלו, היצ'קוק משום מה מעדיף לשאת הרצאה ארוכה על ההיסטוריה של יחסי האדם והציפור.

החיסרון היחיד של הטריילר: כמו במקרה של "ד"ר סטריינג'לאב", המפיצים בזמנו לא סמכו על הקהל שיוכל לקבל טריילר שונה לגמרי מהמקובל, ולכן החלק האחרון שלו הוא סטנדרטי לזמנו – רצף של כותרות לבנות על המסך עם הבטחות מפוצצות. הטריילר היה משתפר אילו הוא היה עובר לשם הסרט, ואז מסתיים, מיד אחרי שטיפי הדרן אומרת את המשפט הבודד שלה.

בסרט, ההתקפה של הציפורים חסרת כל הסבר. האם הטריילר מוסיף לסרט או גורע ממנו בכך שהוא נותן להן מניע?

בימים הקודמים:
מקום 6: להרוג את ביל
מקום 7: הצלצול
מקום 8: מפלצות בע"מ
מקום 9: 300
מקום 10: הנוסע השמיני/פרומתיאוס
מקום 11: פם פאטאל
מקום 12: יהודי טוב
מקום 13: היום השלישי
מקום 14: התחלה
מקום 15: האויב שבפנים: אפוקליפסה
מקום 16: ד"ר סטריינג'לאב
מקום 17: גבעות הפחד 2
מקום 18: הרשת החברתית
מקום 19: שליחות קטלנית 2
מקום 20: בי מובי

אוהבים טריילרים? אז בואו ל"ליל הטריילרים החיים". ערב שלם של החלק הטוב ביותר של הסרט.