סמוך על סול
Better Call Saul

פריקוול ל"שובר שורות" שמתמקד בדמותו של ג'ימי מק'גיל ובדרכו להפוך לסול גודמן.

תאריך הפצה בארה"ב: 08/02/2015
תאריך הפצה בישראל: 10/02/2015

48 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. שעת הטלוויזיה הכי טובה בשנים האחרונות

  ולעניות דעתי – טובה משובר שורות (אם כי זה בזכות התשתית של קודמתה. השתיים משלימות זו את זו).

  גולד וגיליגאן החליפו את המגנטים / שוד הרכבות / המסת ילדים במשהו הרבה יותר מאופק. הם לא חוששים לקחת את הזמן ולבנות נרטיב איטי, עם דגש על סצנות בונות אווירה: שוטים ארוכים של נוף, דמויות עושות דברים שבשגרה, ומונטג'ים – המון המון מונטאג'ים. וזה משתלם, כי כשהדמויות ניצבות אחר-כך בסיטואציות לא קונבנציונליות, המתח מרקיע שחקים.

  אותן דמויות הן נקודת החוזק השנייה של הסדרה: מלבד ג'ימי ומייק שעוברים פה תהליך מעורר אמוציות, דמויות כמו קים, נאצ'ו וצ'אק הם קאסט, לטעמי, הרבה יותר מוצלח ואותנטי מזה של סדרת האם, או לפחות קצת פחות קריקטוריסטי: סול גודמן יותר לא עורך הדין המצחיק והמשוגע אלא אדם שעובר התדרדרות מוסרית, מנסה לְרַצות את כולם ועושה טעויות; מייק לא מתנקש מקצועי עם וואן ליינרים שנונים, אלא איש משפחה שנקלע לסיטואציה בלתי אפשרית (ועם וואן ליינרים שנונים); נאצ'ו הוא לא low level גאנגסטר עם קאצ'פרייז שאומר "ביץ'" כל שתי שורות ושהוא למעשה חלק מפורנו עינויים (פיזי ומנטלי) – אלא אדם עם ערכים שנקרע בין שני עולמות; קים היא לא עקרת בית שבמחי כמה גילויים שמטלטלים את חייה פונה לתחום האפור כאילו זה כלום – אלא אישה שנשארת נאמנה לעקרונות של עצמה, ונלחמת בשיניים עבור מה שהיא מאמינה בו. אפילו הקטור, שאת מרבית "שובר שורות" בילה כמאפיונר חמוד על כיסא גלגלים עם פעמון – הוא כאן אחד האויבים הכי מרתיעים בשתי הסדרות גם יחד.

  בקיצור, מופת טלוויזיונית מהשורה הראשונה.

  8
  lazarobbie, Aldo raine, איתי שלמקוביץ, קיו, MasterPiece, נמרוד, THOR, שפן הלוח ?
  • זאת סדרה טובה כי היא פריקוול טוב.

   שלמקו GRAS

   מטרתו של כל פריקוול היא לענות על השאלה "מה קרה קודם ואיך הדמויות שאנחנו אוהבים הגיעו לנקודת הפתיחה שבה הכרנו אותם". סמוך על סול היא פריקוול טוב כי היא מתייחסת למובן מאליו – אנשים מתפתחים ומשתנים כל הזמן. סול גודמן לא נולד עורך הדין הממולח והנאלח, בדיוק כפי שוולטר ווייט לא נולד הייזנברג. הדמות היחידה משובר שורות שמתחילה את סמוך על סול אותו דבר היא גאס פרינג' – וזה בגלל שכבר ראינו את העבר שלו.
   הסיבה שבגללה סמוך על סול היא טובה היא שבשלב מסוים כבר לא אכפת לנו שראינו את העתיד של הדמויות האלה. אנחנו רוצים לדעת מה קורה איתן עכשיו, לא איך זה מוביל הלאה.

   וחוץ מזה, יש את הגאונות הסינמטית של של וינס גיליגאן, שגם אחרי כל כך הרבה עונות עדיין מצליח לנפק טלוויזיה כל כך טובה, כמו למשל (ספוילר ל4X02) אחת ההוצאות להורג המצמררות ביותר שראיתי בהרבה זמן.

   4
   רם קיץ, לפרקונית, Iter Impius, אור ענבר ?
   • יש גם אלמנט של 'איך זה מוביל הלאה'

    אם כי לא עם הדמויות משובר שורות, אלא החדשות. עצם העובדה שקים לא חלק מחייו של 'סול' בעתיד, או העובדה שלמעט אזכור אזוטרי אודותיו, אין זכר לנאצ'ו – כל אלה מעלים סימן שאלה מדאיג: איפה הם ואחרים מוצאים את עצמם (או לחילופין, בעולם הסדרה: באיזה מצב צבירה הם)?

    גיליגאן את גולד עשו בחוכמה שאת 'סול' הם מילאו לא רק בפרצופים מוכרים אשר גורלם ידוע, אלא נתנו במה לדמויות חדשות לדאוג לגביהן.

    4
    Aldo raine, לפרקונית, קיו, אור ענבר ?
   • בעיני היא סדרה טובה כי היא פשוט סדרה טובה

    למעשה, השליש סדרה שקשור באופן ישיר ל"שובר שורות" הוא החלק החלש ביותר שלה – הוא מרגיש מנותק וחסר הקשר, ובוודאי נראה מאוד מוזר למי שלא מכיר את הסדרה המקורית.

    החלקים שעוסקים בג'ימי, קים וצ'אק הם המעניינים, החזקים, והמסעירים ביותר בסדרה, ועומדים לחלוטין בפני עצמם. הדבר היחיד שצריך לדעת הוא הנקודה אליה מגיע ג'ימי בעתיד – ואת זה אנחנו רואים כבר בסצנה הראשונה של הסדרה ובפרק הראשון של כל עונה.

    1
    קיו ?
  • בעיני הנקודה החלשה של הסדרה

   DriveByTrolling

   היא מייק.
   הוא דמות חביבה. אבל אני לא מרגישה שהיא דינמית, מתפתחת או אפילו עומדת במבחן מספיק חזק. זאת בניגוד חריף למרבית הדמויות האחרות. נאצ'ו, קים, צ'אק, ג'ימי והפייבוריט החדש ביותר שלי: הווארד מעניינים הרבה יותר ממנו.

   • זה בגלל שהוא סוג של פאנסרוויס.

    שלמקו GRAS

    שאר הדמויות היו דמויות מאד משניות בשובר שורות, כך שהיה מספיק מה לומר עליהם כשהם קיבלו את אור הזרקורים. מייק היה דמות שהפכה יותר ויותר מרכזית, ככה שהיה צריך לבנות אותו בזהירות – כן להראות איך הוא הגיע למצב בשובר שורות אבל לא ליצור לו דיסוננסים עם העתיד שלו. ומכיוון שבניגוד לסול, מדובר באותו מייק – לא פרסונה שונה – אז היו הרבה פחות דרגות חופש.

    2
    יובל המפוקס, lazarobbie ?
    • לא רק שזה משמש כפאן סרוויס

     אלא שקו העלילה שלו (שהוא לא רע בפני עצמו, אבל הרבה פחות טוב מהמשולש ג'ימי-קים-צ'אק) כמעט לא מתחבר לעלילה הראשית, לא מבחינת קו עלילה (בעלילה של ג'ימי מייק הוא לחלוטין דמות משנה), ולא מבחינת ז'אנר (שבה הסיפור של מייק היא גירסא איטית יותר של "שובר שורות" ולא הדרמה המקצועית-משפחתית של "סול"). למרות כמה רגעים מופלאים, בסופו של דבר זמן המסך שניתן למייק פוגע בעיני בסדרה.

     • נראה לי שהיו חייבים להכניס אותו

      מישי

      ברגע שהחליטו להכניס את הזה מלוס פויוס (ברחו לי כל השמות). אבל גם לא הבנתי למה הכניסו אותו, כי בשובר שורות סול לא הכיר את מייק לפני שהתחילו להתעסק עם לוס פויוס.
      אני הייתי מפזרת יותר את הסיפור שלו, ב2 העונות הראשונות עוד היה מעניין לגלות את הבקסטורי שלו, ולראות אותו מתפתח, אבל עכשיו הוא סתם משעמם. וחבל.

      • להכניס בהחלט אפשר

       אבל ממש לא היה צורך לתת לו קו עלילה כל כך משמעותי (להערכתי לפחות רבע מזמן המסך של הסדרה) אם הוא מנותק לחלוטין מהעלילה הראשית. הוא לחלוטין יכל להיות דמות משנה כמו כל שאר הדמויות משובר שורות (או, להרחיב את קו העלילה שקושר אותו לג'ימי – כלומר זה שבו הוא משמש כבעל ברית של ג'ימי ברגעיו הפחות מוסריים, בלי קשר עדיין לקרטלי הסמים).

       1
       מישי ?
      • תגובה שמכילה ספוילר לשובר שורות מאת walrus
       • זכרתי את הכל הפוך, ואני לא אבדוק אז אני מאמינה לך

        מישי

        (ל"ת)

       • חבל רק שזה לא מה שעושים עם מייק

        DriveByTrolling

        הוא לגמרי משייט לו בקוי עלילה אחרים. כאלו שמצד אחד לא קשורים לג'ימי ומהצד השני לא מאתגרים אותו או את הדמות שלו. נניח, נאצ'ו גם חלק מהסיפור שפחות קשור לג'ימי אבל הוא מרתק ומשתנה ועובר משהו ואני סקרנית לגביו. מייק מקבל יותר זמן מסך אבל מחזיר פחות תמורה.

 2. זה לא נקרא לרמות את הצופים?

  מישי

  צפיתי בפרק השביעי של הסידרה, והסיקוונס של הפתיחה מעולה. לוקח קונספט ממוחזר, שיר ממוחזר ותרחיש ממוחזר, אבל עושה אותם באופן כל כך מבריק שזה פשוט תענוג לראות.
  רק שנגמר הסיקוונס ופתאום הבנתי שהכותבים רימו אותי, לא קיבלתי הסברים לכל הדברים שהם האנדפוינט הידוע והנשאל בסידרה. כל מי שצפה בשובר שורות יודע שג'ימי יהפוך לסול גודמן, ושקים לא תשאר בתמונה. והסיקוונס הזה, בעצם דילג על ה-למה או ה-איך.
  זה מהלך לא כל כך הוגן כלפי הצופים, בנו סידרה כל כך מעניינת שהלכה לכיוון כל כך לא צפוי, שהיה ברור שיצטרך לקרות שם משהו גדול, וזה פשוט לא קרה ולא הראה סימנים, ומסתבר שלא התכוונו לתת לנו סימנים.
  אאוט אוף דה בלו, פתאום קים החליטה בפרק הקודם שהיא לא רוצה להיות עצמאית ונכנסה למשרד קיים (צעד שתמיד היה הגיוני עבורה). עכשיו הסידרה עברה מ-0 ל-80, חמש דקות של פתיחה הראו לנו מערכת יחסים מתפרקת בלי שניתן לה הסבר לעומק, ואת ג'ימי הופך לסול, שוב, בלי לקבל הסבר מאיפה זה הגיע. עכשיו נשאר לקשור את הקצוות, ה-20% האחרונים, ולהריץ קדימה לשובר שורות.

  • תגובה שמכילה ספוילר מאת שלמקו GRAS
  • תגובה שמכילה ספוילר מאת Aldo raine
   • גם לאיזה משהו גדול אפשר לצפות?

    שלמקו GRAS

    זה פריקוול. אנחנו יודעים איפה סול, גאס, מייק, אפילו הקטור יהיו בעוד כמה שנים. אנחנו יודעים מי לא יהיה בסביבה שלהם (קים). השאלה אף פעם לא הייתה מה יקרה, השאלה היא תמיד איך זה יקרה. ההצלחה של הסדרה היא שהאיך הפך להיות העיקר למרות שהמה כבר ידוע.

   • לסידרה קוראים better call saul

    מישי

    והיא פשוט דילגה על ה-למה סול גודמן.
    מבחינה עלילתית, אם זה לא היה פריקוול, לא הייתי מתעכבת על זה. אפילו אם השם היה נשאר, הייתי חושבת שהכותבים עשו משהו שפעם היה אמיץ והיום יתאים לעמוד הקלישאות, של שם שלקוח מרפרנס לא מרכזי בעלילה.
    אבל ראבאק, התכנסתי כדי לגלות איך כל האושר הזה הופך לסול, אז שיראו לי.

    אותו הדין למערכת היחסים, אני רואה אותה ובהחלט הפרק האחרון היה יפייפה והתבסס על הפרק הקודם. אבל גם בעניין הזה, בעצם דילגו על הרציונל, פשוט שמו מיכשול חדש (שלא באמת מסתדר) ועליו בנו את כל היופי הזה.
    בהחלט הפרק היה מעולה, רק מאכזב ברמת תאום הציפיות שאיתן הגעתי לצפות בסידרה.

    • תגובה שמכילה ספוילר מאת Aldo raine
     • וזה בעצם מתכתב עם שובר שורות.

      שלמקו GRAS

      שובר שורות הראה את תהליך ההתדרדרות של וולטר ווייט, שפיתח אלטר אגו בשם הייזנברג, והייזנברג השתלט עליו לאט לאט עד שלא נשאר מוולטר ווייט כמעט כלום.

      אז גיליגן ממחזר את התמה הזאת – הוא מציג לנו את ההתדרדרות של ג'יימס מק'גיל עורך הדין בעל המצפון לסול גודמן עורך הדין חסר המצפון. רק שבניגוד לוולטר ווייט שביצע שינוי של 180 מעלות, ג'ימי מק'גיל תמיד נע על ספקטרום של מצפון, כך שאנחנו יודעים שההפיכה לסול גודמן תלווה בשבירה של שארית המצפון שיש לו – ובכל עונה אנחנו רואים עוד משהו שהיה יכול לשבור אותו, ובינתיים הוא עדיין לא נשבר.

      3
      מישי, Aldo raine, Iter Impius ?
    • תגובה שמכילה ספוילר מאת נמרוד
     • וואלה, באמת לא שמתי לב וזה די מיתר את התלונה שלי

      מישי

      אני חושבת שהשם של הסידרה טוב, לכאורה הוא נותן עודף משקל לשובר שורות ובפועל הוא פשוט מזכיר לנו שהסידרה נכתבה בתוך קונטקסט של סיפור מסגרת ברור.
      אני מחבבת את המגבלה של סיפור מסגרת עם סוף קבוע, ברגע שיש נקודה שבה העלילה חייבת להגמר ואי אפשר להפוך אותה לסבוניה. זה מגביל את יכולת היוצרים לנסות ליצר מסחטת כספים, ומשאיר אצלינו הצופים טעם קצת יותר טוב בפה.

      דמיינו עולם שבו הסופרנוס היו נגמרים עם עונה אחת פחות, או האוס, עם 2-3 עונות פחות, לא מצליחה לחשוב על עוד דוגמאות עכשיו. אבל היה כל כך הרבה יותר טוב בלי אלה. (או אם מישהו היה מספר ליוצרי אורפן בלאק שאחרי העונה השניה אי אפשר יותר לסספנד את השיט שלהם).

      1
      לפרקונית ?
      • שנאוצר

       סליחה סליחה מה הבעיה בעונה האחרונה של הסופרנוס.

       • לא סגורה על זה, כי לא הצלחתי לראות אותה

        מישי

        העלילה התחילה ממש להמרח לי ופשוט פרשתי בלי לראות אותה או את הסוף של העונה שקדמה לה- פרק מפה ופרק משם בלבד.

      • תגובה שמכילה ספוילר מאת נמרוד
      • HIMYM

       mip

       אם יש סדרה שהסוף שנקבע לה מראש גמר אותה לחלוטין – זה "איך פגשתי את אמא שלך".

       לפעמים זה שיודעים איך זה שנגמר+ רצון של המפיקים להוציא מקסימום עונות יכול לגרום למריחה בלתי אפשרית ולתקיעה מיותרת של הדמויות במקום.

       2
       אור ענבר, הפונז ?
  • אולי בטעות פיזרת פה ספוילרים,

   הפונז

   כי לא באמת התכוונת לפרק השביעי בסדרה. אולי בעונה הנוכחית, שזה הבדל של שלוש עונות בערך.
   קצת התבאסתי.

   • מתנצלת, בהחלט פרק 7 בעונה 4 (חשבתי שציינתי את זה)

    מישי

    לא סימנתי את ההודעה בספוילר משום שיצאתי מנקודת הנחה שהאנדפוינט של הסידרה ידוע לכולם, היא הרי פריקוול, ואנחנו יודעים איך אנחנו מוצאים את סול בסוף הדרך.

 3. הסדרה חוזרת ב23 לפברואר

  DriveByTrolling

  שנה וחצי אחרי סיום העונה הקודמת.
  https://www.youtube.com/watch?v=4Fd6oOaReI0

  • זו עונה אחרונה?

   מישי

   (ל"ת)

   • לא נאמר במפורש אבל

    DriveByTrolling

    מראיונות עם בוב אודנקירק שנערכו לאחרונה, נשמע שיש עוד עונה שישית.

 4. טריילר לעונה החדשה

  Aldo raine

  https://youtu.be/quC2GkURViU
  הקליפים המככבים בטריילר מעולים אבל הם ערוכים בצורה מוזרה שבנוסף לא מתכתבת עם המוזיקה בטריילר. העריכה לא מצליחה לעורר את ההתלהבות שרצף הקליפים הזה היה אמור לעורר. יש פה חשיפה של דמות ענקית נעשית פה בנונ-שאלנטיות מעוררת השתאות שגורמת ליותר אכזבה מאשר התלהבות.

  אבל אם מתחשבים רק בקליפים שמוצגים ולא באיך שהם מוצגים, נראה שמחכה לנו עונה מדהימה.

  • אולי הם בונים על הסרט של ג'סי בתור מגביר עניין

   מישי

   האמת שבאופן מיאש הזמן הרב שהם לקחו בין העונות, ותחושת המריחה הכללית, קצת הוציאה את המיץ מהדבר הזה. אני מאוד אשמח לצפות בסדרה, אבל אין לי ממש סבלנות לפורמט של פרק בשבוע, אין לי עצבים לחכות לעונה שישית אחרי שהובטחו 5 עונות, אין לי כח לכל המריחה הזו. שובר שורות נגמרה לפני המון שנים, הגיע הזמן לסיים את כל הקצוות שלה ולהתקדם.

 5. עונה 5 מדהימה

  קים וקסלר

  לא יודע אם מישהו פה רואה את הסדרה אבל אני חייב להמליץ עליה.
  הם עכשיו שידרו אולי את הפרק הכי טוב בסדרה הזאת, שכבר היו בה לא מעט פרקים מדהימים, פרק שאולי טוב כמו Ozymandias משובר שורות.

  3
  THOR, ארמלדו, MasterPiece ?
 6. עונה 5 מעולה

  ארמלדו

  אני דווקא לא שותף להשתפכויות על פרק 8. הוא כן היה מצויין, אבל לא הכי טוב בסדרה כמו שעושים ממנו. פרק 6 לעומת זאת (וקסלר נגד גודמן) – הוא כבר מועמד רציני.

  1
  THOR ?
  • פרק 8 היה הרבה יותר שבור-שורותי מסמוך על סול

   שלמקו GRAS

   אבל בלעדיו לא היה פרק 9

   1
   מישי ?
   • העונה הזו היא יותר שובר שורות מסמוך על סול

    מישי

    וזו רמאות, כי הפרמיס של הסדרה היה 'בואו תראו איך עו"ד לא יוצלח וחביב הופך לסול גודמן השפל שכולנו פגשנו בשובר שורות'.
    ובמקום שנראה את סול עובר את התהליך הזה, אנחנו רואים אותו בקפיצות מעונה לעונה, מתבקשים כצופים לתת לכותבים הנחת "מכירים את התוצר הסופי". היחידה שהולכת והופכת דומה לתוצר הסופי, היא הסדרה עצמה. העונה הראשונה (אולי גם השניה, הכל כבר מתערבב לי) היתה קצת דרמה משפטית-משפחתית וככל שהעונות מתקדמות יש ירידה ברמת הדרמה ועליה ברמת האקשן והפשע שהולך ומזכיר את סדרת המקור.
    כל כך ככה שגם טון הסיום והקליף האנגר בעונה הזו כבר מקבל טונים של שובר שורות.

    יש לי מחשבה קצת חתרנית לגבי עונה 5:
    תאכלס, ראינו את הרצחנות של הקרטל, ראינו את ג'ימי הופך לסול העו"ד עם הגבולות המטושטשים, ראינו את הסיבות שימנעו מנאצ'ו להגיע רחוק וגם את ניצני הפרידה של פרינג' מהקרטל. ראינו את קים וג'ימי מתכננים משהו מאוד לא מוסרי כך שאפשר להסביר מאיפה יבוא הכסף או איך יפרדו דרכיהם, כמובן שיתכן תמיד שהיא תמות בהתנקשות
    כשהסדרה עלתה הם דיברו על 5 עונות, ואני מנחשת שהם פשוט יעשו לפחות עוד עונה אחת, אבל תאכלס? בשלב הזה אפשר להפרד מהסדרה ולהסביר לצופים שאת הקפיצה הקטנה שנותרה, הם יכולים להשלים בראש.

    • תגובה שמכילה ספוילר מאת נמרוד
     • תגובה שמכילה ספוילר מאת מישי
      • תגובה שמכילה ספוילר מאת שלמקו GRAS
       • תגובה שמכילה ספוילר מאת מישי
        • תגובה שמכילה ספוילר מאת שלמקו GRAS
         • תגובה שמכילה ספוילר מאת מישי
          • תגובה שמכילה ספוילר לכולל ספקולציה לסוף הסדרה. מאת שלמקו GRAS
           • תגובה שמכילה ספוילר לספקולציות ספקולציות מאת מישי
           • תגובה שמכילה ספוילר לספקולציות לסוף מאת מישי
 7. אני יודע שכבר יש ביקורת מתגלגלת אחת באתר

  Nadav98

  אבל אם כבר אנחנו מדברים פה הרבה על טלויזיה בתקופה הזו, יש מצב לקבל ביקורת מתגלגלת לעונה האחרונה של הסדרה הכי טובה כיום על המסך?🙏

  2
  Aldo raine, ארמלדו ?
  • ספציפית, לסדרה הזאת תמצא ביקורת מתגלגלת בכל מקום באינטרנט.

   שלמקו GRAS

   (ל"ת)

  • סמוך על רם

   (ל"ת)

   3
   Aldo raine, Nadav98, ארמלדו ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)