2021: סיכום חצי שנה בטלוויזיה

סיכום חצי שנת טלוויזיה: סצנות האקשן הטובות ביותר, השיפורים, האכזבות וההופעות מוצלחות

חציה הראשון של 2021 הביא לנו תוכן שהוא באמת, אבל באמת, משובח. אבל מספיק לדבר על "בנים" של נונו. בואו נראה איך הייתה חצי שנת הטלוויזיה האחרונה.


סצנת הוואן שוט הטובה ביותר: קוברה קאי (עונה 3)

מעריצים, אל תכעסו עליי. הסדרה עדיין מהנה, אך גם בירידה תלולה בכל הקשור לאיכות הכתיבה, עם טקסטים שלקוחים מהפאוור ריינג'רס ודמויות שמסתובבות חופשי במְקום לשבת בכלא. למרות זאת, דבר אחד אי אפשר לקחת ממנה – התסרוקת הנוראית של הוק. אה, וגם סצנות הקרב ההמוניות בוואן שוט. יש אחת כזו בסוף עונה 2 ועוד אחת טובה לא פחות (טוב, אולי קצת פחות) בסוף עונה 3 – ושתיהן תענוג מתמשך עבור מי שאוהבים לראות בני נוער דופקים מכות אחד לשני. כלומר, הן עבור כולם (ומחילה ממעריצי פרק 3 של "לוקי" – אבל בוואן שוט של קוברה קאי אין מסך ירוק).

היכן: נטפליקס.


שינוי הז'אנר הקיצוני ביותר: Disenchantment (עונה 3)

דרמת הפנטזיה של מאט גריינינג ("משפחת סימפסון", "פיוצ'רמה") התחילה בכלל כקומדיה, עד שהחליטה לעשות מה שבתעשייה קוראים לו "בוג'ק הורסמניזציה" והחלה, בעונתה השלישית, להתמקד בעניינים הפסיכולוגיים הלא-סגורים של הדמויות. היא עדיין סדרה טובה אבל אני מתגעגע לבדיחות. הרי לא התחלתי סדרה של מאט גריינינג כדי לחשוב על משמעות החיים.

היכן: נטפליקס.


הקומדיה המצחיקה ביותר: וונדה-ויז'ן

שאפו גדול למארוול עם המחווה המתמשכת והמשעשעת למגוון סיטקומים – מ"אני אוהב את לוסי" דרך "מלקולם באמצע" ועד "חשבתם שזו סדרת איכותית אבל היא בעצם תוצר מארוול גנרי עם בדיחת זיקפה!" חחח, קרועים.

היכן: דיסני+


הקומדיה הרומנטית החביבה ביותר: הפלקון וחייל החורף

הפתעה נעימה מבית מארוול אודות הקשיים שחווה זוג טרי: הסודות הכמוסים, החששות, ההשוואה לאקס המיתולוגי (המשותף לשניהם) וכיצד מתגברים על פער גילאים של 61 שנה.

היכן: דיסני+


סדרת גיבורי-העל הטובה ביותר: בלתי מנוצח

תגידו, נראה לכם שסדרות דיסני פלוס והשטויות מבית נטפליקס הן טובות יותר מסדרת גיבורי-על שדוחפת את גיבוריה לקצה, רומסת אותם פסיכולוגית ויוצרת קונפליקט נאמנויות טרגי? תחשבו, קוראים. תחשבו!

היכן: פריים וידאו.


הסדרה הישראלית הטובה ביותר: המפקדת (עונה 1)

אני לא חושב שאני מפתיע פה מישהי, אבל למען הגילוי הנאות אציין שלא ראיתי את עונה 5 של "הבוזגלוס" אז ייתכן שלא בחרתי נכון.

היכן: כאן 11.


סצנת האקשן הטובה ביותר: נשות הלעולם לא (עונה 1א)

באתי עם אפס ציפיות אל סדרת האקס מן הוויקטוריאנית הזו מבית מוחו הפורה והחולני של ג'וס ווידון, ויצאתי מרוצה; זו סדרה מהנה עם עלילה לא רעה בכלל (למרות הדיאלוגים הווידוניים), ארסנל גדול של דמויות חביבות וסצנת אקשן ממש אבל ממש טובה (והיא משתפרת אחרי שצופים בסרטון מאחורי הקלעים שלה). טוב HBO, מתי אתם עושים לייב אקשן של נארוטו?

היכן: HOT, yes, סלקום TV


השיפור הניכר ביותר: סיפורה של שפחה (עונה 4)

מאז, בערך, אמצע העונה השנייה אני צופה ב"סיפורה של שפחה" בשנאה יוקדת – שנאה כלפי שוֹטים איטיים, כלפי ג'וּן, ובעיקר כלפי שוטים איטיים על הפרצוף של ג'וּן; אני מבין שהיא הגיבורה, אבל בחייאת. החסינות העלילתית שהיא מקבלת הופכת את הסדרה מ"סיפורה של שפחה" ל"סיפורה של מנהיגת מחתרת עם שגעון גדלוּת ומשאלת מוות". אבל עונה 4? הו הו, זה כבר סיפור אחר. כלומר, לא סיפור של שפחה – אבל לפחות הסדרה חזרה להיות מעניינת כי היא עשתה את הקטע הזה שצופים אוהבים: קידום העלילה.

היכן: HOT


הפרק הכי מוצלח: המסע המיתולוגי (עונה 2) – "סיפור רקע!"

"המסע המיתולוגי" היא אחת הסדרות האהובות עליי (אפילו יותר מלגעת באושר) – והעונה השנייה, זו שהסתיימה זה עתה, רק חיזקה את דעתי, בעיקר הודות לפרק השביעי והנפלא "סיפור רקע!" (עם סימן קריאה, זה חשוב): מעין סרט עצמאי קצר ונפרד משאר הסדרה (בדומה לפרק "A Dark Quiet Death" הידוע מהעונה הראשונה), פרק שעוסק בדינמיקה של קבוצת סופרי מד"ב בקליפורניה של שנות השבעים. לא משוכנעים? אייזק אסימוב מופיע בפרק (טוב, גילוי נאות: זה שחקן שמגלם אותו. אסימוב כבר מת מזמן).

היכן: אפל +TV


הסדרה הכי טובה שיש בה אהבה, מוות ורובוטים: אהבה, מוות ורובוטים (עונה 2)

יש שיגידו שהעונה השנייה פחות טובה מזו הראשונה, ולדעתי זה פשוט עניין סטטיסטי: העונה מכילה עשרה פרקים פחות לבחור מתוכה פרקים אהובים (8 לעומת 18). למרות זאת, מדובר בחגיגה לכל חובבי האנימציה והסביבות הדיסטופיות העתידניות (ברצינות, מאיפה הקיבעון הזה של אנימטורים לדיסטופיות?), ויש בה את סרט חג המולד הטוב ביותר שאי פעם נוצר, והוא אורך רק 7 דקות!

היכן: נטפליקס.


הופעת השנה: "לוקי" – אוון ווילסון | דיסני+

סלחו לי בזמן שאני הולך לכתוב על הלוח 100 פעם "די לשכוח שאוון ווילסון שחקן טוב", "די לשכוח שאוון ווילסון שחקן טוב", "די לשכוח שאוון ווילסון שחקן טוב". איך אמר פעם חכם אמריקאי זקן? Wow.

היכן: דיסני+


הסדרה הטובה ביותר: Odd Taxi

גם אני מאוכזב מעצמי, כי מה אנימה מה? אבל אני לא יכול להתכחש לאמת הפנימית שלי – Odd Taxi זו הטלוויזיה הטובה ביותר ששודרה השנה, ובפער ניכר מהמתחרות. חוץ מזה, היא בכלל לא נראית כמו אנימה אז זה לא נחשב שבחרתי אנימה, נכון?

[קריין: זה כן נחשב]

איך להסביר את Odd Taxi בלי שתרימו גבה? אין לי מושג. בעיקרון היא סדרת אנסמבל ובמרכזה נהג מונית שמסיע (ומנהל שיחות עם) מגוון לא שגרתי של טיפוסים: סטודנט שחולם על פרסום ויראלי, צמד קומיקאים, פושע במנוסה, אחוֹת במרפאה שמסתירה סוד ועוד מיני יצורים, כולם קשורים ברמה זו או אחרת להיעלמותה המסתורית של נערה.

כשאני אומר שהדיאלוגים פה הושפעו מטרנטינו זו תהיה הגזמה – הם טובים יותר (טוב, אולי הגזמתי עם הפיץ'). הסדרה מזגזגת בין סיפור פשע ביזארי, פילוסופיה ודיבורים על שטויות, עם עשרות דמויות בעלות רקע עשיר, ותסריט מהודק ורווי בפרטים קטנים. למעשה אני מעריך שהחמצתי את מרבית הרמזים שהסדרה שתלה (מזל שרדיט קיים). לכן אם יש לכם אהבה לטלוויזיה טובה, Odd Taxi צריכה להיות על הרדאר שלכם – ותתעלמו מכך שהדמויות בה הן חיות אנתרופומורפיות (זה אפילו מוסיף). אני ממליץ לא לחפש אותה בגוגל או יוטיוב כי הספויילרים רבים ומופיעים כבר ב-thumbnail (אם אתם מתעקשים, הנה טריילר יחסית בטוח).

היכן: Crunchyroll (זה חינם ולא צריך להירשם).


הסדרות שאני הכי מצפה להן בחצי השנה הקרובה: הו הו הו, מאיפה להתחיל?

בראש ובראשונה, ב-רור (!) שעונת הסיום של "סמוך על סו"… אה, היא מיועדת ל-2022? טוב אז עונה 3 של "בארי"… רגע, גם היא לא תשודר השנה? אוקיי אוקיי, "גברת מייזל המופלאה". טוב, "שר הטבעות" תעלה ב-2021, לא? מה זאת אומרת שהיא ככל הנראה תידחה? בסדר אז "ווסטוורל…"? סתם, לא באמת אכפת לי מווסטוורלד. אולי "יורשים"? בעצם שכחתי שעדיין לא ראיתי את "יורשים". רגע מצאתי מצאתי מצאתי – עונה 4 של "דברים מוזרים"!

משהו פה לא מסתדר לי. לא ייתכן ש"דברים מוזרים" (שנהייתה מיותרת אחרי העונה הראשונה) היא הסדרה שאני הכי מצפה לה בתקופה הקרובה. זה לא ייתכן, זה לא הגיוני. חייב להיות פתרון מדעי! אני יכול אומנם לצפות ברפרטואר של דיסני+ אבל בחייאת, זה קל מדי וכמה אפשר לסמוך על דיסני? חייבת להיות ישועה ממקום אחר.

הו, שלום, דקסטר מורגן. כן, הרוצח הסדרתי חוזר בעונה נוספת ולי יש עור ברווז. עונות 1-5 (וחלק נכבד מעונה 7) מרכיבות יחדיו טלוויזיה משובחת, ולולא נזלת החמוסים שקוראת לעצמה "עונה 8" הייתה ניצבת "דקסטר" בראש הסדרות האהובות עליי בכל הזמנים. חזרתה לעונה נוספת ואחרונה לא תתקן אומנם את פשעי המלחמה שבוצעו בשמה, אבל מעורבותו של הכותב שאחראי על הסדרה בימיה הטובים היא סימן מעודד (וכך גם שובו של ג'ון לית'גו כרוצח הטריניטי). אז כן, חצי השנה שלפנינו אומנם די מעפנה (ותודה לקורונה) אבל דקסטר פה אז אין מה לחשוש.

יש גם כמה סדרות חדשות לחלוטין שאולי כדאי לבחון. בספטמבר תעלה "המוסד" של אסימוב (אפל TV פלוס) ובינתיים אני אופטימי כי דיוויד ס. גוייר הוא תסריטאי טוב וסתמו את הפה שלכם; אני גם סקרן לגבי "קאובוי ביבופ" של נטפליקס (סתיו 2021) שתהיה אסון קולוסאלי, אבל אסון קולוסאלי שאני ממש רוצה לראות.

נוסף על כך, זוכרים את "תמונות מחיי נישואין" של אינגמר ברגמן? נו ברור, הרי מי מאיתנו לא הולך לישון כל לילה לפני שהוא נזכר ב"תמונות מחיי נישואין" של אינגמר ברגמן. אז חדשות טובות, לא תאמינו מה HBO מעלים בהמשך השנה! את הגרסה החדשה (מיני סדרה בדומה למקור) כותב ומביים חגי לוי ("בטיפול") ויככבו בה אוסקר אייזק וג'סיקה צ'סטיין. אפרופו, מה האסוציאציה הראשונה שלכם אחרי המשפט "תמונות מחיי נישואין"? בדיוק – מלחמות יאקוזה. "טוקיו וייס" של HBO Max צפויה להיות, פחות או יותר, אנסל אלגורט וקן וואטנאבי שמסתבכים עם ארגון הפשע היפני. מה יש לא לאהוב?

אז אומנם שארית 2021 לא נראית מבטיחה כמו מה שמצפה לנו ב-2022, אבל זה לא אומר שאין מה לראות. חוץ מזה, אולי תקראו ספר לשם שינוי?


מניח שזהו. בחצי השנה האחרונה נכנסנו בפול גז לקטע הזה של ביקורות מתגלגלות (עד כה כתבתי על "המנדלורי עונה 2", וונדה-ויז'ן" ו-"המפקדת", ומתן ויצחק כתבו, בהתאמה, על "הפלקון וחייל החורף" ו"לוקי") ובקצב הזה תתממש התכנית הסודית שלי להפוך את עין הדג לאתר טלוויזיה! אבל אולי תעזרו קצת, בחייאת. הציעו "ביקורות מתגלגלות" שהייתם רוצים לראות (או סתם ביקורות, גם אלה עדיין קטע) ועזרו לפתור מחלוקת בקרב הכתבים: איך אתם עם שתי ביקורות מתגלגלות במקביל? עמוס מדי או סבבה?