הופעת השנה 2012

הסקר השנתי: מי היו השחקן/ית שהגיש את ההופעה הקולנועית הטובה ביותר של 2012?

ובכן: "עלייתו של האביר האפל" הוא סרט השנה של עין הדג לשנת 2012 לפי בחירת הגולשים.

נשאר עוד דבר אחד לבחור כדי לסכם את השנה: את הופעת השנה. תזכורת: מה זה "הופעה", בהקשר הזה? זאת הופעתו/ה של שחקן/נית בסרט כלשהו. ההופעה תלויה במידה רבה בשחקן שמגלם את הדמות, כמובן, אבל היא קשורה גם לתסריט, לבימוי, לאיפור, לעריכה, ובמקרים מסוימים גם לאפקטים ואנימציה. אנחנו לא בוחרים כאן את השחקן האהוב ביותר, אלא את ההופעה הבודדה הטובה ביותר בסרט כלשהו.

והמועמדים הם:

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2012:

מס' מצביעים: 678

Loading ... Loading ...

הסקר ייסגר ביום חמישי, 17.1.

עשרת ההופעות שקיבלו את מרבית הקולות בסקר המקדים נכנסו לעשרית הגמר. אחריהם מדורגים:

11. מייקל פאסבנדר, "בושה"
12. אן האתוויי, "עלייתו של האביר האפל"
13. אנדי סרקיס, "ההוביט: מסע בלתי צפוי"
14. חבייר ברדם, "סקייפול"
15. דיין דיהן, "כרוניקה בזמן אמת"
16. ז'אן דוז'ארדן, "הארטיסט"
17. עומר סי, "מחוברים לחיים"
18. עזרא מילר, "חייבים לדבר על קווין"
19. מייקל שאנון, "סערת רוחות"
20. הדס ירון, "למלא את החלל"

צריך לציין שהגבול בין ההופעות שנכנסו לעשיריה ואלה שנשארו בחוץ הוא מאוד דק: בין המקום העשירי למקום ה-13 מפרידים בדיוק שלושה קולות. קולות בודדים היו יכולים לשנות את הרכב העשיריה ולהכניס פנימה אחת אחד ממקומות 11-13.

152 הופעות שונות קיבלו קולות, אם כי אני חושד שמי שהצביע לאורי שגב על "ג'לי טרזן" לא היה לגמרי כנה בהצבעתו.

מאז שסקר "הופעת השנה" נערך לראשונה, ב-2003, ועד היום, תמיד היה רוב גברי בסקר. מספר הנשים בעשיריה היה בין 0 ל-4. השנה, בפעם הראשונה, יש לנו שיוויוןן. חמישה גברים, חמש נשים. אולי בכל זאת משהו זז, לאט לאט, בתחום ייצוג הנשים בקולנוע.

עכשיו זה רשמי: רוברט דאוני ג'וניור הוא הג'וני דפ החדש. הוא צריך רק להיות נוכח בסרט, רצוי בדמותו של טוני סטארק, כדי להיכלל בעשיריה. זאת ההופעה הרביעית של רד"ג שנכנסת לעשיריות השנתיות – יותר מכל שחקן אחר שאינו ג'וני דפ.

ג'וזף גורדון לויט נכנס לעשיריה בפעם השניה (אחרי "500 ימים עם סאמר" ב-2009). ג'ניפר לורנס נכנסת לעשיריה בפעם השניה ברציפות (בשנה שעברה היא היתה שם עם "קר עד העצם") – ואם לשפוט לפי תוצאות הסקר, נראה שתהיה גם פעם שלישית: מלבד הקולות שקיבלה על "משחקי הרעב" לורנס קיבלה בסקר המקדים גם שישה קולות על הופעתה ב"אופטימיות היא שם המשחק", למרות שהסרט בכלל לא נכלל בין המועמדים, אלא שייך לסקר של 2013.

שרליז תרון היא השחקנית הראשונה אי פעם שהכניסה לעשיריה הופעה מתוך סרט שלא הוקרן מסחרית בארץ ("Young Adult", המוכר בשמות "תקועה" או "לא בוגרת").

השחקנית הזערורית שכיכבה ב"חיות הדרום הפראי" שברה שיא במספר האיותים השונים של שמה הפרטי בהצבעות לסקר. השם המקורי הוא Quvenzhané (אם אתם מאייתם את זה בשבץ-נא זה שווה בערך 3 מיליון נקודות, אני חושב), וכמובן, אף אחד לא בטוח איך בדיוק אומרים את זה. בין השמות שקיבלו קולות: קוואנזה, קובנזאנה, קובנז'אנה, קוונז'יין, קוואזין, קובנז'אן, קוונז'אני, קוונז'יין, קווז'אנה ועוד. אני לא בטוח שהשם שלה אוית פעמיים באותה הצורה בכל ההצבעות שהיא קיבלה. לפי מיטב הבנתי הביטוי הנכון הוא "קוונז'אניי", אבל אני לא מתחייב על כלום.

הופעות של חמישה שחקנים שונים מכל אחד מהסרטים הבאים קיבלו קולות: "לופר", "הנוקמים", "עלייתו של האביר האפל" ו"סקייפול". אבל הסרט שהכי הרבה שחקנים מתוכו קיבלו קולות הוא דווקא "ממלכת אור הירח", עם שבעה שחקנים שונים: אדוארד נורטון, קארה הייוורד, ברוס וויליס, ג'ארד גילמן, פרנסס מקדורמנד, ביל מוריי וג'ייסון שוורצמן.