פרויקט שנות התשעים: סיכום

זה לא נגמר עד שהחייזרית הכחולה שרה. אה, הנה, עכשיו זה נגמר.

ובזאת תם לו פרויקט סיכום שנות התשעים באתר, פרויקט שבהתחלה חששתי שיהיה דל ואז איכשהו המשיך לגדול ולגדול עד שנראה שהוא יצא מכל פרופורציה. אני בטוח שיש כאן לקח, אני פשוט לא בטוח מהו.

זה הזמן להודות לקסם שעזר עם גרפיקה, ללימור, שני וורד שעזרו עם עריכה, למתן, אור, יצחק ורם שעזרו עם הקמת דפי הסרט לכבוד הסקר, ולכל המגיבים, המצביעים והקוראים הנסתרים שהפיחו חיים בפרויקט. לשאלה המתבקשת ("מה עם פרויקט שנות השמונים?") אשיב שכרגע זה לא על הכוונת, אבל נכון לעכשיו שום דבר לא על הכוונת חוץ מלהתחיל להתכונן לסיכום השנה שמתקרב בצעדים נאים, וגם לחזור לשגרה אולי קצת פחות עמוסה באתר (2-3 כתבות ביום זה… הרבה).

בכל מקרה, הנה כל הכתבות, ביקורות, וסקרים שהיו במהלך הפרויקט, במקרה שפספסתם משהו:

גולת הכותרת (לפחות מבחינת השקעה) הם הסקרים שהרצנו באתר: מהשאלה "איזה סרטים צריכים להיות בסיכום", דרך המוקדמות, פינת "הסרטים שכמעט והגיעו לגמר" ועד ל10 ההופעות והסרטים שנבחרו לעלות לגמר. הזוכים, למי שלא עקב: רובין וויליאמס על הופעתו ב"אלאדין", ו"ספרות זולה".

בגזרת הביקורות, התחדשנו בביקורות על "תמי והטי-רקס", "החבר'ה הטובים", "גברים בשחור" ו-"רעב מוטרף".

בגזרת המאמרים היותר מעמיקים, רז גרינברג התחיל מסע בסרטי המד"ב של שנות התשעים עם צמד הסרטים שאנדרו ניקול כתב ("המופע של טרומן" ו"מה קרה בגאטקה"), אלינה גולמברג הסתכלה על ההצלחה של "טיטניק" מנקודת מבט לא של איכות הסרט, אלא של איכות היח"צ, אור ענבר הסתכלה על הקריירה של מג ראיין בעשור הרומנטי בחייה ונעמה רק סקרה את ההיסטוריה של האנימציה האמריקאית בשני חלקים (ובלי סרטי דיסני).

בגזרת הרשימות, זוהר נתן מבט מקיף על 1999 ובחר את עשרת הסרטים הטובים של אותה שנה מוצלחת, רם בחר 8 סרטי אנימה שכדאי לכם לראות (ושאינם של ג'יבלי), צוות האתר בחר את הסרטים האהובים עליו מהעשור, ולבסוף אני (כלומר, יהונתן צוריה) ניסיתי לצמצם את העשור ל-66 רגעים.

אז לסיכום הסיכומי ביותר: שוב תודה מעומק ליבי לכל מי שלקח חלק בכל צורה שהיא, וניפגש בפעם הבאה שנעשה משהו שכזה.