סרט השנה 2013: סקר הגמר

לבחירתכם: אופטימיות, גרביטציה, זאב, רעב, סוף, ענן, חצות, ארגו, פסיפיק וג'אנגו

הגיע הזמן. הסקר חוגג בר מצווה, זו השנה ה-13 שבה גולשי האתר בוחרים את הנבחרים בסוף כל שנה. 626 אנשים דירגו את הסרטים שהם אהבו, ואלה שהם לא, מתוך רשימת כל הסרטים שהופצו בארץ השנה, ועוד כמה שלא הופצו. עשרת הסרטים שקיבלו את הדירוג המשוקלל הגבוה ביותר, מבין כל 276 הסרטים שהשתתפו בסקר, עומדים עכשיו לבחירתכם. ובכן –

סרט השנה של עין הדג לשנת 2013:

  • כח משיכה (27%, 329 קולות)
  • ג'אנגו ללא מעצורים (17%, 211 קולות)
  • מי מפחד מהזאב הרע (13%, 158 קולות)
  • משחקי הרעב: התלקחות (8%, 102 קולות)
  • ענן אטלס (8%, 101 קולות)
  • אופטימיות היא שם המשחק (7%, 90 קולות)
  • סוף העולם (7%, 87 קולות)
  • פסיפיק רים (5%, 65 קולות)
  • ארגו (3%, 37 קולות)
  • לפני חצות (3%, 35 קולות)

מס' מצביעים: 1,222

Loading ... Loading ...

העשיריה הגדולה מוצגת כאן על פי סדר הקרנתם הרשמית הראשונה בארץ. הסרטים המדורגים אחריהם ברשימה הם:

11. קפטן פיליפס
12. ההוביט: מפלתו של סמאוג
13. אסירים
14. לשבור את הקרח
15. בית לחם
16. כוננות עם שחר
17. איירון מן 3
18. יסמין הכחולה
19. כנס העתידנים
20. העולם על פי דנקן
21. פרנסס הא
22. מחפשים את שוגרמן
23. בית ספר למפלצות
24. סוף.
25. דון ג'ון
26. בלאקפיש
27. שומרי הסף
28. שש פעמים
29. תור: העולם האפל
30. מנועים קדושים

אז, עוד כמה מספרים על הטבלה השנה:

כמו בכל שנה, סרטים שיצאו בסוף השבוע האחרון של השנה הקודמת (כשאנחנו היינו עסוקים בסיכום 2012) מסופחים לשנה הנוכחית. והשנה זה משמעותי במיוחד: לא סרט אחד אלא שניים שיצאו ב-27.12.2012 נכנסו לעשיריה הגדולה – "ענן אטלס", ו"אופטימיות היא שם המשחק". שבוע אחד לאחר מכן – השבוע הראשון של 2013 – יצא "ארגו", ושבועיים מאוחר יותר – "ג'אנגו ללא מעצורים". ארבעה מבין עשרת הסרטים הנבחרים יצאו כשהשנה עוד לא היתה בת חודש.

הסרט שהכי הרבה אנשים דירגו, לטוב או לרע, הוא "ג'אנגו ללא מעצורים": הוא קיבל דירוגים מיותר מ-500 איש, מתוך 626 מדרגי הסקר. במקום השני, "אופטימיות היא שם המשחק". כמובן, העובדה ששניהם יצאו סמוך לתחילת השנה ולקהל היה הרבה מאוד זמן לצפות בהם, סייעה להם לצבור דירוגים.

"ג'אנגו" הוא הסרט הרביעי של קוונטין טרנטינו שנכנס לעשיריות השנתיות (אותו המספר כמו גור ורבינסקי וסטיבן ספילברג; פחות מכריסטופר נולאן ופיטר ג'קסון). אלפונסו קוארון ("כח משיכה") הכניס סרט שלישי לעשיריות, גיירמו דל טורו ("פסיפיק רים") ואדגר רייט ("סוף העולם") – סרט שני. עבור כל יתר הבמאים בעשיריה זו הפעם הראשונה.

"ההוביט: מפלתו של סמאוג" הוא הפעם הראשונה שבה סרט של פיטר ג'קסון על פי טולקין לא נכנס לעשיריה המובילה.

לעומת זאת, "משחקי הרעב: התלקחות" נכנס לעשיריה, אחרי שהסרט הקודם בסדרה לא עשה זאת – "משחקי הרעב" הראשון דורג רק במקום ה-11.

העשיריה שלכם השנה כוללת את זוכי האוסקר לסרט הטוב ביותר, לשחקנית ולשחקן המשנה.

מבין 276 הסרטים הכשירים, היה רק אחד שלא קיבל אף קול, לטוב או לרע ("הכלוב המוזהב"). 210 סרטים דורגו על ידי עשרה אנשים לפחות; 57 סרטים דורגו על ידי מאה אנשים לפחות. 144 סרטים שונים נכללו בחמישיה הגדולה של אדם אחד לפחות, לעומת 129 בסקר של השנה שעברה. שנה מוצלחת במיוחד, או מדרגים עם טעם רחב במיוחד?

העובדה שהוא לא הוקרן מסחרית בבתי הקולנוע בארץ לא הפריעה ל"סוף העולם" להיכנס אל העשיריה הגדולה. זה בסך הכל הסרט השני בתולדות הסקרים שלנו שעושה את זה, אחרי "מר שועל המהולל" ב-2010. ברשימת 30 הגדולים יש עוד שני סרטים שלא הוקרנו בארץ, שניהם תיעודיים: "מחפשים את שוגרמן" ו"בלאקפיש". ואגב: בתוספת "שומרי הסף", נדמה לי שהרשימה כוללת מספר שיא של סרטים תיעודיים השנה.

הסקר לא נועד למצוא את הסרט הגרוע של השנה, אבל כמה נתונים מעניינים בתחום: הסרט שקיבל הכי הרבה דירוגי "לא אהבתי" הוא "איש הפלדה" (ואחריו "ארץ אוז"), אבל בסיכום הדירוגים – החיוביים מינוס השליליים – הסרט שמקבל את הציון הנמוך ביותר הוא "מת לחיות ביום טוב" (ואחריו "הנגאובר 3"). ארבעה סרטים – "הנגאובר", "ביום טוב", "לדפוק התמחות" ו"בלינג רינג" – הגיעו להישג המרשים הבא: כל אחד מהם דורג על ידי 100 אנשים לפחות – ולא דורג בחמישיה הגדולה של אף אחד. "משחקי למות מרעב" הוא הסרט שדורג על ידי המספר הרב ביותר של אנשים מבלי שאף אחד מהם ייתן לו ציון גבוה יותר מ"ככה-ככה".

ומצד שני: "לשבור את הקרח" הוא הסרט היחיד שדורג על ידי יותר מ-100 אנשים, בלי לקבל אפילו דירוג "לא אהבתי" אחד.

אם אתם רוצים להתבשם בעוד סטטיסטיקות והשוואות לעבר, אתם מוזמנים לעמוד ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג – ובו תמצאו לינקים לכל 12 השנים הקודמות של הסקר, ועוד.

הסקר יישאר פתוח עד יום חמישי, 9.1, בחצות. ויום לאחר מכן – סקר הופעת השנה 2013.


סיכום 2013 בעין הדג:
סקר סרט השנה
סקר הופעת השנה
דג הזהב, חלק ראשון
דג הזהב, חלק שני
דג הזהב, חלק שלישי
20 הדקות הגדולות של השנה
פישקאסט: 2013 עם אהרון קשלס
ההיסטוריה של סיכומי השנה באתר