הופעת השנה של עין הדג 2021

האב, הבת, המבודד, הקייג', הצעירה, הנוודת, השיכור, הספיידרמן, המחזאי, וה.. אממ.. ספויילר.

מה שאני אומר עכשיו הוא מעט טיפשי, אבל נו – ספויילרים לשחקנים שמופיעים במהלך "ספיידרמן: אין דרך הביתה", שימו לב. אנחנו חיים בזמנים מעניינים.


השנה נעשה את זה קצת הפוך. בעוד שלרוב אנחנו מתחילים עם סרט השנה ואז עוברים להופעת השנה, השנה החלטנו לשנות את סדר הדברים כי למה לא, צריך לנסות דברים חדשים בחיים.

אז בלי עוד הרבה מלל ועניינים, בוא נציג את עשרת ההופעות הנבחרות של עין הדג לשנת 2021:

הופעת השנה של עין הדג לשנת 2021:

מס' מצביעים: 399

Loading ... Loading ...

אחרי העשירייה המובילה מדורגות ההופעות הבאות:

11. אנדי סמברג, פאלם ספרינגס
12. פלורנס פיו, האלמנה השחורה
13. וילם דפו, ספיידרמן: אין דרך הביתה
14. טימותי שאלאמה, חולית
15. בנדיקט קאמברבץ', כוחו של הכלב
16. ג'ודי קומר, הדו-קרב האחרון
17. אמילי ג'ונס, CODA
18. ליאונרדו דיקפריו, אל תסתכלו למעלה
19. וויל סמית', משפחה מנצחת
20. אמה סטון, קרואלה

שלוש נשים ושבעה גברים מרכיבים את העשירייה, ובעשירייה התחתונה המצב קצת יותר שיוויוני עם שישה גברים וארבע נשים.

116 הופעות קיבלו לפחות קול אחד. מספר הסרטים שמתוכם לקוחות ההופעות הוא 70, ו-28 מהם הם סרטים שלקוחות מתוכם שתי הופעות או יותר. הסרט שמתוכו הגיעו הכי הרבה הופעות הוא, תהיו מופתעים, "ספיידרמן: אין דרך הביתה", ששמונה הופעות ממנו קיבלו הצבעות –אנדרו גארפילד, טום הולנד, טובי מגוויר, וילם דפו, אלפרד מולינה, צ'ארלי קוקס, אדי ברוק (כך במקור), ו… אממ… יד רובוטית של תעשיות סטארק. למה לא. במקום שני הרחק מאחור נמצא "סיפור הפרברים" עם 4 הופעות: מייק פייסט, אנסל אלגורט, רייצ'ל זגלר, ואריאנה דבוז.

גם השנה לא היה שחקן שקיבל קולות על יותר משתי הופעות, והיו חמש כאלה: הדאבל של אנדרו גארפילד ממש שם למעלה, טום הנקס על "פינץ'" ו"חדשות העולם הגדול", טום הארדי על "ונום 2" ו"ספיידרמן: אין דרך הביתה", אוליביה קולמן על "האב" ו"הבת האפלה", וג'ודי קומר על "הדו-קרב האחרון" ו"לשחרר את גאי".

זאת הפעם הראשונה שספיידרמן מגיע להופעות השנה, וזאת למרות שסרטים בכיכובו כבר הגיעו 6 פעמים לעשיריית השנה. כפיצוי, הוא הגיע פעמיים. חוץ ממנו היו לא מעט מועמדים וזוכים מסרטי גיבורי על: עדנה מוד, הית' לדג'ר, רוברט דאוני ג'וניור (3 פעמים), קלואי מורץ, מייקל פסבנדר, כריס פראט, ריאן ריינולדס, יו ג'קמן, גל גדות, פטריק סטיוארט, ג'וש ברולין, וחואקין פיניקס.

אנדרו גארפילד הוא השחקן השביעי שעושה "ניקול קידמן" ומכניס שתי הופעות לעשירייה, והראשון שעושה זאת מייד לאחר ששחקן אחר עשה זאת. לפניו היו סשה ברון כהן (2020), ג'ניפר לורנס (2013), ליאונרדו דיקפריו (2010), רוברט דאוני ג'וניור (2008), ג'וני דפ (2005), וכאמור, ניקול קידמן (2003). מתוך כל אלה, דפ היה היחיד שהצליח לזכות בסקר בשנה שזה קרה לו.

מתוך עשרת הופעות השנה, שליש הם שחקנים שהיו בעשירייה בעבר, וגם עוד אחד. אוליביה קולמן חוזרת בפעם השנייה (אחרי שההופעה שלה ב"המועדפת" זיכתה אותה גם להיות אחת מעשרת הופעות השנה וגם באחת מהופעות העשור), ניקולס קייג' חוזר אחרי כמעט 20 שנה מאז שהוא הגיע לעשירייה עם "אדפטיישן", ופרנסס מקדורמנד חוזרת אחרי שזכתה ב-2018 בתואר הופעת שנה על מה שעשתה ב"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי". ה"גם עוד אחד" הוא מישהו שלא היה בעשירייה של הופעת השנה, אבל כן של הופעת העשור – אנתוני הופקינס, שעבודתו ב"שתיקת הכבשים" זיכתה אותו במקום מכובד בהופעת שנות התשעים.

אנדי סמברג מגיע להישג מוצלח ומפוקפק ונמצא בפעם השנייה רגע לפני העשירייה. בפעם הראשונה זה היה במקום ה-15, השנה זה המקום ה-11. אז אולי לא ניתן לו את הופעת השנה, אבל את פרס לולאת הזמן הוא לחלוטין מקבל. מישהי שנעדרת לחלוטין מהרשימה זו מרגו רובי והארלי קווין שלה: אחרי שפעמיים הייתה כמעט בין העשירייה על "יחידת המתאבדים" ו"ציפורי הטרף", הפעם היא גייסה רק שני קולות בודדים. נראה שכמו כל טריק, הוא מתחיל למצות את עצמו.

שנה שעברה הסקר ירד ל-5 הופעות מועמדות לאוסקר ובלי אף זוכה. השגם נה נראה שהמצביעים והאקדמיה רואים רק חצי כוח עין בעין: יש לנו את זוכי פרס השחקן והשחקנית של שנה שעברה, בנוסף לעוד מועמד ומועמדת מאותם הקטגוריות. מבחינת המועמדים הפוטנציאליים הסבירים יש שניים (ניקולס קייג' ואנדרו גארפילד), אז אולי תהיה עלייה קלה – אבל עדיין פחות משנים שבהן 7 ו-8 מההופעות היו מועמד או זוכה מהטקס.

כבכל שנה יש שמות קלים ויש שמות קלים פחות. אולי הייתם מצפים שהשם שיגרור הכי פחות הסכמה יהיה טימותי שאלאמה (שגם אוית כטימוטי שאלאמה וטימות'י שלמיי) אבל היה קצת יותר מפתיע שטעו בשמו הפשוט יחסית של וילם דפו וקראו לו ויליאם או וויליאם דפו. נו טוב. אבל אולי הטעות הכי גדולה לא הייתה בשם של שחקן אלא בשם של סרט – אז לא, זה לא "טיק טיק בום", ולא, לצערנו "טיק טק בום" או "טיק טיק… בום!" פה באתר, כי יש לנו בעיות עם פסיקים בשם, ובכלליות זה "טיק, טיק… בום!" קליט, מה אני אגיד לכם.

בגזרת הקולות המעניינים והמשונים נמצאים אנתוני הופקינס על "הרב" (כמעט, אבל לא), דסטין הופמן על "האב" (כמעט, אבל לא), המספרים 1 ו-0 על "מטריקס: התחייה" (לא מבין את זה, רואים שסתם עשו את זה בשביל הצ'ק), מוזיקה על "אגדת חורבן" (כלומר, היא מאוד יפה אבל עדיין), "העורף של אנאבל וואליס" (לא צריכים להיות כזה ספציפים, חברים) וקפטן אמריקה על "להציל את טוראי גיא" (אני מבולבל ואני אוהב את זה). חוץ מזה יש כמה קולות פסולים סתם כי ניסו לדחוס 2 במחיר 1 כמו ריק ומורטי ב"ספייס ג'אם 2" או "צמד הרובוטים" ב"משפחת מיטשל ומלחמתה במכונות". שני קולות מבלבלים במיוחד הלכו ל"טימותי שאלאמה (יש כאן שתי אפשר)" (שתי אפשר מה? שתי אפשר מה????) ו"ונום (לא טום הארדי)", שאני לא יודע איך להגיד לכם את זה, אבל, ואני צריך שתשבו בשביל החלק הבא: את ונום מגלם טום הארדי.

כמה אנשים הצביעו לסרטים שלא בסקר, לצערנו, כמו "רוכבי הצדק", "באים מרחוק", "קלרה סולה", "נינג'ה בייבי" ו"רהאנה". אני לא פוסל שהמציאו חלק מהם. קול מעניין במיוחד הצביע לג'יימס גנדולפיני המנוח על העבודה שלו ב"סופרנוס", מה ש – כן, ודאי, היא טובה מאוד, רק שזאת סדרת טלוויזיה שלא משודרת כבר יותר מעשור? זוטות, אני יודע, אבל על דברים כאלה סקרים קמים ונופלים. אלנה חיים על "ליקריץ פיצה" גם קיבלה קול, שזה יפה, אבל הסרט עצמו יהיה רק בשנה הבאה, אז אפשר לחכות עם זה.

ולכל מי שתוהה, העקלתון מ"חולית" קיבל רק קול אחד ובודד. מסכן.

הסקר יהיה פתוח עד ה-14.1. את ההיסטוריה של סקרי השנה ניתן לראות כאן.