אילו סרטים צריכים להיות בסיכום השנה של 2020?

מה שיותר כיף מלסכם שנה, זאת הידיעה שהשנה הזאת מסתיימת.

לרוב, הייתי אומר לכם לרוץ למטה לתגובות כי אתם כבר מכירים את השטיק ואת הטריק. אבל נראה לי שכולנו מודעים לכך ש-2020 היא לא בדיוק שנה נורמלית, אז בואו תהיו איתי כמה רגעים.

סיכום 2020 הולך ומתגבש לו, ויכלול טקסטים מכותבי האתר לצד סקר השנה המסורתי. עם הטקסטים אין בעיה – כל אחד יוכל לכתוב בכלליות על מה שהוא ראה השנה. אבל כשאנחנו ניגשים לסקר אנחנו צריכים להחליט אילו סרטים נחשבים "2020" ואילו לא, וכאן אנחנו נכנסים לבעיה.

לרוב, התשובה לשאלה "מה נחשב לסרט של אותה שנה", היא כזאת: "הסרטים שהוקרנו בבתי הקולנוע, ומספר סרטים נבחר שאנשים אוהבים שלא יצאו בבתי הקולנוע". ביחד, זה יוצא יותר מ-250 סרטים – כשרובם הגדול מגיע מהחלק הראשון של המשוואה. כלומר, שבלי התוספות שאתם מציעים בכל שנה, ב-2020 יש כ-70 סרטים. זהו.

אבל מן הסתם סרטים כמו "מאנק" או "סרט המשך בוראט" הם 2020 – הם יצאו בארץ ובעולם בשנה הזאת, והם בהחלט סרטים, אפילו אם הם לא בקולנוע. הבעיה היא שלזרוק לרשימה כל סרט שיצא בנטפליקס, אפל, אמזון ועוד תוביל לרשימה עצומה שמלאה בעיקר בזבל שאף אחד לא ראה.

מה הפתרון? עושים מה שתמיד עשינו, אבל בשינויים קלים. כלומר, אתם תעשו בתגובות את מה שתמיד עושים בכתבות מהסוג הזה: תמליצו על סרטים שאהבתם או עם הופעות שאתם מחשיבים כטובות ביותר של השנה (כי בכל זאת, אין טעם להכניס לסיכום השנה סרטים גרועים) ואנחנו נצטרך לעבוד קצת קשה יותר, נוריד קצת את הסף לגבי אילו סרטים נכניס לרשימה, וביחד ניצור רשימה שעדיין תהיה קצרה יותר מרשימה רגילה של סוף שנה – אבל בכל זאת, אנחנו מקווים, רשימה שנוכל למצוא בה מה לאהוב.

כמה הערות לגבי זה:

1. "וונדר וומן 1984" ו-"נשמה" לא ייחשבו ל-2020, אלא 2021, בגלל שהם יוצאים בסופ"ש האחרון של 2020. "טנט", לעומת זאת, במידה ומספיק יצביעו לו, ייחשב 2020 – בידיעה שהוא אולי גם ייצא בקולנוע בשנה הבאה ונכניס אותו שוב פעם. זה תקף גם לסרטים אחרים שהיו אמורים לצאת באקרנים ולא הספיקו ("טרולים מסביב לעולם", נניח). סרטים ישראלים שהיו בהקרנות אקדמיה או פסטיבלים כאלה ואחרות ("הנה אנחנו", "אסיה", "אחד בלב") נדחה לשנה הבאה להפצה נורמלית.

2. העמוד הזה משמש גם, מבחינתי, כהמלצות לסרטים שיצאו השנה, לא דיברנו עליהם באתר, ואתם רוצים שאנשים נוספים ייראו לקראת המוקדמות ויצביעו עבורם.

3. תגובה אחת, סרט אחד. לדעתי עדיין יש את הבאג שבו אם רק שמים כותרת בלי טקסט למטה כמה פעמים השרתים מתחילים לסנן אותך, אז תרשמו גם איזה מילה בגוף התגובה.

4. זה שהיה לסרט כלשהו עמוד סרט או ביקורת לא אומר שהוא יהיה באופן אוטומטי בסקר, ועל כן מישהו צריך לציין אותו, ואחרים צריכים לתת לו לייק/להגיב בעדו.

5. הרבה פעמים השנה "הרשמית" של סרט לא תואמת את השנה שבה הוא הופץ בכל העולם, ועל כן אין בעיה גם לרשום סרטים שרשום מעליהם בימד"ב "2019", כל עוד ראיתם אותם השנה והם לא היו בסקר קודם. גם "2018"  תופס, נגיד במקרה של "בית הזאב" שרק השנה התחיל באמת לעשות סיבוב ברחבי הפסטיבלים בעולם.

6. השנה הזאת הייתה ארוכה, אז כדי להזכיר לעצמנו את הסרטים הבולטים שיצאנו השנה (זוכרים ש"יהלום לא מלוטש" יצא פה רק השנה?), הנה כל הביקורות שיצאו השנה לסרטים שלא הופצו פה בבתי הקולנוע (לא כולל קלאסיקות מן העבר וסדרות טלוויזיה): "ג'יי ובוב השקט – הריבוט", "ידיים על ההדק (Guns Akimbo)", "לכל הנערים שאהבתי: נ.ב אני עדיין אוהבת אותך", "ילדי הסווינג", "טרולים מסביב לעולם", "טיילר רייק: חילוץ", "משפחת וילובי", "חינוך רע", "סיפורם של הביסטי בויז", "אף פעם, לעיתים רחוקות, לפעמים, תמיד", "מותר לאהוב", "Buffaloed", "זוג יונים", "הזהב של נורמן", "ארטמיס פאול", "המלך של סטטן איילנד", "משחקי ציד", "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA", "אמה.", "המילטון", "פאלם ספרינגס", "הטיול ליוון", "צבע מחוץ לחלל", "גרייהאונד", "עונת החתונות", "חמוץ אמריקאי", "7500", "גובה המיסים", "פרוייקט פאוור", "אני חושבת לגמור עם זה", "ביל וטד 3", "טוגו", "אנולה הולמס", "מרגיש טוב, אחי", "עוזרת אישית", "משפט השבעה משיקגו", "מעל ומעבר לירח", "סרט המשך בוראט", "The Wolf of Snow Hollow", "ערפדים נגד הברונקס", "שיער רע", "בובספוג הסרט: מבצע הצלה", "הולידייט", "מאנק", "קולקטיב", "מוליכי הזאבים". חוץ מזה היו את הסקירות לקראת פסטיבל חיפה ופסטיבל ירושלים. וכמובן שפרט לאלה יש עוד שלל סרטים שיצאו השנה ולא דיברנו עליהם, למרות שהיה כדאי: "שירלי", "פריקי", "אמריקן אוטופיה", ועוד. את רשימת הסרטים המלאה שיצאו השנה בארץ (ושפתחנו להם דף סרט) אפשר למצוא בארכיון הסרטיםשימו לב שהסרטים הללו, שזכו לביקורת ו/או דף סרט – אינם נכנסים אוטומטית לסיכום השנה ויש לציין אותם ולהצביע להם. 

תגיות: